Сєрґєй Козлов
Ми будемо завжди, адже так?
(Казки)
Переклад Тетяни Савченко


© Сергей Козлов. Правда, мы будем всегда?, 1987.

© Тетяна Савченко (переклад з російської), 200?.

Джерело: http://www.zsu.zp.ua/99/sh/jizhachok.htm

Форматування: Віталій Стопчанський, 2007.


Від перекладача

* ЧИСТІ ПТАХИ *

* У СОЛОДКОМУ МОРКВЯНОМУ ЛІСІ *

* ЧУДОВНІ ХМАРИНКИ *

* ЇЖАЧОК І МОРЕ *

* ОСІННІ КАЗКИ *

* ПОРОСЯТКО В КОЛЮЧОМУ КОЖУШКУ *

* НЕЗВИЧАЙНА ВЕСНА *


 

 

Від перекладача

Ця казочка перекладена з російської на українську, щоб батьки, які турбуються про своїх маленьких синів і дочок, трохи більше давали їм українського слова, бо рятівник-телевізор з тим завданням не впорається.

Одразу кажу: то радше переспів, ніж переклад, бо в ньому часом трапляються діалектні слівця і звороти. Нехай пильні матусі і татусі гарненько пояснять малим усі незнайомі слова, їх буде не так багато — обіцяю. Подаруйте мені також і те, що в останній казочці я замінила одного персонажа іншим.

Такі варіації — всього лиш моя примха, вони не мають жодного іншого пояснення крім як: мені так подобається. Вважайте, що я старанно викопала героїв цієї казки і пересадила до нашої діброви. Прижилися вони там, чи ні — оцінить читач.


 

 

* ЧИСТІ ПТАХИ *

 

— Ось уже й ти! — сказав Ведмедик якось, прокинувшись і побачивши на своєму ґанку Їжачка.

— Я.

— Де ж ти був?

— Мене дуже довго не було, — сказав Їжачок.

— Коли зникаєш, треба завчасу попереджати своїх друзів.


Добрий слон

У лютому напосілися такі морози, що Їжачок цілі дні палив грубку і все одно щоранку не міг вибратися з-під ковдри — так було в хаті зимно.

"І за що нам така кара? — бурмотів Їжачок, пхаючи лапи в личаки й вибираючись з ліжка. — Ще тиждень будуть такі морози — і в мене жодної дровинячки не лишиться!"

І він почовгав до грубки, відкрив засувку й розпалив вогонь.

Вогонь весело загудів, і Їжачок почав обмірковувати своє невтішне становище.

"У лісі зараз снігу — оком не охопити! — думав він. — І всі тоненькі ялинки занесло. А грубшої самому не зрубати... — Якби ж то Ведмедик нагодився: він і топірець гострий має, і пилку, і такі собі гринджолята, щоб дрівця возити... Ото прийшли б вони з Осликом і сказали: "Їжачку, у тебе ж певно дрова скінчилися? Ходімо, напиляємо й нарубаємо нових!" А я б їх почастував чаєм, і ми б усі втрьох пішли до лісу, і тоді б я нізащо не змерз. А тепер... Ведмедик, мабуть, міцно спить і геть забув про мене..."

І Їжачкові стало так сумно, що він підкинув ще дві дровинячки і, вже ні про що не думаючи, став дивитися на полум'я.

Грубка розгорілася, і тепер у хаті було тепло, і Їжачкові вже не вірилося, що дровинячки можуть скінчитися і він замерзне. І він, сам того не помітивши, замріявся...

"Оце, — мріяв Їжачок, — закінчаться у мене дрівця, і стане геть зимно, і почну я замерзати... І про це дізнається Слон у зоопарку. Він прикинеться, наче спить, а коли сторожа посне, прибіжить до лісу, знайде мою хатку, застромить хобота у комин і почне тепло дихати. А я скажу: "Дякую, Слоне. Мені дуже тепло. Піди тепер зігрій Ведмедика — в нього, мабуть, теж скінчилися дрова... І Слон буде щоночі тікати з зоопарку і дихати в димар мені, Ведмедикові і Осликові — і ми не замерзнемо..."

А морози ставали все лютіші й лютіші. І дійсно, скоро в Їжачка зовсім скінчилися дровинячки. Він востаннє гарненько пропалив грубку, склав на постіль всі ковдри, а нагору поклав кожушок і личаки. Потім заліз під цю гору і став чекати. Спочатку йому було парко, а потім, коли грубка вихолола, стало зимно. І з кожною годиною ставало дедалі холодніше.

"С-с-скорше б з-з-з'явив-в-вся С-с-слон!.. — шепотів Їжачок, згорнувшись клубочком під ковдрами. Він так змерз, що у нього давно вже не попадав зуб на зуб. А Слон усе не приходив... — С-с-слоне! — кликав Їжачок. — Я з-з-замерзаю... П-п-прийди, б-б-б-буд-дь ласк-ка, Слоне!

Їжачок кликав Слона три дні і дві ночі.

А на третю ніч йому стало так тепло, що він навіть поскидав кожушок і личаки. То до лісу прийшла відлига. А Їжачкові здавалося, що це велетенський добрий Слон ходить межи сосен і дихає йому в комин.


Лісова відлига

Ох, яка ж то була м'яка, тепла відлига!.. Кружляли сніжинки, і в лісі пахло весною. Їжачок сидів на ґаночку своєї хатки, нюхав повітря і усміхався.

"Не може бути, — думав він, — що лиш учора в лісі тріщали дерева і сердитий Дід Мороз скрипів під вікнами своїми великими чобітьми, а нині його зовсім нема! Де ж він?"

І Їжачок став міркувати, куди міг сховатися Дід Мороз.

"Якщо він видерся на сосну, — мислив Їжачок, — то десь під сосною стоятимуть його грубі чоботи. Адже навіть Ведмедик не може видряпатися у чоботах на сосну! Якщо він заліз під лід, — продовжував міркувати Їжачок, — то десь на річці достеменно мусить бути дірка, і з неї має йти пара. Бо Дід Мороз сидить у чоботах на дні і дихає. А якщо він зовсім пішов з лісу, я неодмінно побачу його слід!"

І Їжачок натяг лижі й побіг між деревами. Але під жодним деревом не було чобіт, на річці він не побачив жодної дірки і ніде не надибав жадного сліду.

— Діду Морозе! — крикнув Їжачок. — Відгукні-і-іться-а!..

Та було тихо. Тільки сніжинки кружляли довкіл, і десь далеко-вдалині торохтів Дятел. Їжачок зупинився, заплющив очі і уявив красивого Дятла з червоним пір'ячком і довгим носом. Дятел сидів на верхівці сосни і час від часу відкидав голову назад, мружився і, наче розсердившись, стукав носом: "Тук!" Бризкала соснова кора і з м'яким шурхотом сипалася в сніг...

"Певно, Дятел знає, де Дід Мороз, — подумав Їжачок. — Він сидить високо і все бачить".

І він побіг до Дятла.

— Дятле! — ще здалеку погукав Їжачок. — Ти не бачив Діда Мороза?

— Тук-тук! — сказав Дятел. — Він пішов!

— А де його слід?

Дятел схилив до Їжачка носа, примружився, подививсь на нього і мовив:

— А він пішов і сліду не лишив!

— Як то? — здивувався Їжачок.

— А дуже просто! Прилинула хмаринка і зійшла низько-низенько. Дід Мороз закинув спершу на неї чоботи, тоді вибрався сам і полинув...

— Куди? — спитав Їжачок.

— На Кудикіну гору. Тук-тук! — сказав Дятел.

І Їжачок, втішившись, пішов додому і дорогою уявляв собі засніжену Кудикіну гору, якою зараз, напевно, ходить Дід Мороз і скрипить своїми великими чобітьми.Чисті птахи

Найбільше Їжачок полюбляв оці перші, вже істинно весняні дні! Вже жодного острівця снігу не лишилося в лісі, у небі ночами гуркотів грім і, хоча блискавки й не було видно, аж до ранку періщила справжнісінька злива.

"Ліс вмивається! — думав Їжачок. — Вмиваються ялини, пні й узлісся. А птахи тепер повертаються з вирію, і їм теж дощ миє пір'ячко!"

І щоранку він виходив на ґанок і чекав на чистих, вимитих птахів.

— Ще не прилетіли! — казала Білка.

— Кр-р-ру! Їм скр-р-рутно в дорозі! — гаркавила Ворона.

А Їжачок нюхав повітря й казав:

— Все одно пахне чистими птахами!

І Дятел тоді на самісінькій верхівці сосни брався чистити і собі пір'ячко.

"Я теж маю бути чистим! — міркував він. — Бо вони прилетять і скажуть: що ж ти такий запилюжений, Дятле?"

Заєць сидів під кущем і мив собі вуха.

— Візьми ялинову шишку! — гукнув Їжачок. — Ялиновою шишкою краще відмивається!

— А чим би ви порадили мені почистити роги? — спитав Лось, виходячи на узлісся перед Їжачковою хаткою.

— Піском, — сказав Їжачок. — Нема ліпше як чистити роги піском. І Лось рушив до берега річки, ліг просто біля води і попрохав Лиса, який ганяв на бистрині бліх, почистити йому роги.

— Бо незручно, — пробурмотів Лось, — прилетять птахи, а в мене — роги брудні...

— Чекай! — сказав Лис.

Він був хитрий і знав, як треба чепуритися. Він сидів по в'язи у зимній воді і тримав у піднятій лапі жмут торішньої трави. Блохи змерзли у воді й тепер повзли лапою до цього жмутка. А як злізлися всі, Лис викинув траву у воду, і її віднесло течією.

— І квит! — сказав Лис, вибираючись на берег. — Де ваші роги? Лось схилив роги, і Лис заходився шарувати їх піском.

— До блиску? — спитав він.

— Ні, — сказав Їжачок. — Блискучі роги — негарно. Вони мусять бути тьмяні.

— Властиво, щоб не блищали? — уточнив Лис.

— Щоб не блищали, — сказав Їжачок.

І Лось навіть форкав, — так йому було гарно і приємно. А Дятел вже зовсім дочистив пір'ячко і був тепер чистий і юний. Заєць вимив вуха і мив хвостика. А Їжачок вже давно протер ганчірочкою кожну голочку і був такий чистий, що навіть найчистіший птах не міг би сказати, що він за нього чистіший!


Весняна казка

Ніколи раніше з Їжачком такого не траплялося. Ніколи ще йому не хотілося співати й радіти без причин. А оце тепер, коли настав місяць травень, він цілоденно співав і радів, і коли хтось його питав, чого це він наспівує й радіє, Їжачок тільки всміхався і виспівував ще завзятіше.

— Це тому, що весна прийшла, — казав Ведмедик. — Того Їжачок і тішиться!

А Їжачок дістав з погреба скрипку, покликав двох зайців і сказав їм:

— Ходіть, візьміть свої торішні барабани і повертайтеся до мене!

І, коли зайці прийшли з барабанами через плече. Їжачок звелів їм іти позаду, а сам пішов першим, награючи в скрипку.

— Куди це він іде? — спитав Перший Заєць.

— Не знаю, — відказав Другий.

— Нам бити в барабани? — спитав він у Їжачка.

— Ні, поки що не треба, — сказав Їжачок. — Хіба не бачите: я граю на скрипці!

І так вони пройшли цілий ліс.

На узліссі біля високої сосни Їжачок зупинився, підняв писочок і, не відводячи очей від Білчиного дупла, став грати найніжнішу мелодію з усіх, які лишень знав. Вона називалася: "Засмучений Комарик".

"Пі-пі-лі-пі-і!.." — співала скрипка. І Їжачок навіть прикрив очі — так йому було гарно й смутно.

— Для чого ми тут зупинилися? — спитав Перший Заєць.

— Хіба ви не розумієте? — здивувався Їжачок. — Тут живе Руде Сонечко!

— А в барабани нам бити?

— Почекайте — пробурчав Їжачок. — Я скажу коли...

І знов прикрив очі і заграв "Засмученого Комарика".

Білка сиділа в дуплі і знала, що це Їжачок стоїть під сосною, грає "Засмученого Комарика" і кличе її Рудим Сонечком... Але їй хотілося ще послухати скрипку, і через те вона не визирала з дупла.

А Їжачок грав цілий день аж до вечора і, коли втомлювався, кивав головою зайцям — і вони потихеньку постукували у барабани, щоб Білка знала, що Їжачок все ще стоїть внизу і чекає, коли вона визирне.Як Їжачок ходив зустрічати світанок

Весняними вечорами всі у лісі танцюють: Заєць — з Білкою, Дятел — з Синицею, Ведмедик — з Осликом, і навіть старий Вовк ходить довкіл старого пня, ні-ні, та й піде навприсядки під музику...

"Кря! Кря!" — кричать качки з річки.

"Скре-ке-ке!" — їм у лад жабки.

"Пу-гуу!.." — зітхає Пугач. Не любить він світлих весняних вечорів...

"Бач, як всі розважаються, — міркує Їжачок, гуляючи стежкою між двох ялин. — Всі танцюють і співають. А тоді потомляться й полягають спати. А я не ляжу спати! Я гулятиму аж до ранку, а як ніч закінчуватиметься, піду на гірку і зустріну світанок..."

І місяць уже мерехтить на небі, і зірки сідають навколо нього кільцем, і засинає Заєць, ховається у дупло Білка, йде до себе додому Ведмедик, пробігає повз Їжачка Ослик, Вовк позіхає на всю свою вовчу пащу, та так і засинає з роззявленою пащею, а Їжачок усе ходить стежкою від ялинки до ялинки, між двох сосен, і чекає світанку.

"Піду-но я на гірку!" — каже він сам до себе. І дорогою вигадує, який він може бути — весняний світанок.

"Зелений, — міркує Їжачок. — Навесні все зелене!"

А на гірці дме прохолодний вітрець, і Їжачкові зимно. Та він все одно ходить, туди й назад, на самісінькій верхівці, і чекає світанку.

— Ну ж бо! — бурмоче Їжачок. — Де ж ти? Мені вже зимно!

А світанку все нема.

"Де це він бариться? — думає Їжачок. — Він, певно, заспав!"

І сам лягає на землю, згортається клубочком і теж вирішує трохи подрімати, а потім одразу прокинутися, коли прийде світанок.

І засинає...

А світанок приходить синій-синій, в білих клаптях туману. Він дмухає на Їжачка, і Їжачок ворушить голками.

— Спить... — шепоче світанок.

І починає всміхатися. І чим ширше він усміхається, тим світліше робиться навколо. Й коли Їжачок розплющує очі, він бачить сонечко. Воно пливе по самі вуха в тумані й киває йому головою. 

 

* У СОЛОДКОМУ МОРКВЯНОМУ ЛІСІ *

 

Після тривалої розлуки вони сіли на ґанку і,
як звикли то робити, заговорили.
— Як добре, що ти знайшовся, — сказав Ведмедик.
— Я прийшов.
— Ти уявляєш, а коли б тебе зовсім не було?
— Тому я і прийшов.
— Де ж ти був?
— А мене не було, — сказав Їжачок.


Заєць і Ведмедик

Влітку Ведмедик потоваришував із Зайцем. Раніше вони теж зналися, але того літа одне без одного просто жити не могли...

Оце й сьогодні Заєць рано вдосвіта прийшов до Ведмедика і сказав:

— Послухай, Ведмедику, доки я до тебе ішов, розквітли усі ромашки!

— А доки я тебе чекав, — сказав Ведмедик, — відцвіли кульбаби...

— А коли я лишень прокинувся і подумав, що піду до тебе, — сказав Заєць, — доспіли трускавки!

— А я чекав тебе ще раніше, — сказав Ведмедик. — Коли я прокинувся, вони лишень цвіли.

— А коли я засинав, — сказав Заєць, — я подумав, що незле було б ранком піти у гості до Ведмедика... І думав про це так довго, аж, поки я думав, лягла роса...

— А я увечері, — сказав Ведмедик, — набрав її повний кухлик і пив за твоє здоров'я!

— Я тебе дуже люблю! — сказав Заєць.

— А я без тебе... жити не можу, — сказав Ведмедик. І вони, обійнявшись, пішли до лісу — збирати ромашки і трускавки.Дружба

Якось вранці Ведмедик прокинувся і подумав:

"В лісі багато зайців, а мій друг Заєць — один. Треба його якось назвати!"

І став вигадувати для свого друга ім'я.

"Якщо я назву його ХВОСТИК, — думав Ведмедик, — то це буде не по правді, бо я теж маю хвостик... Якщо я назву його ВУСАНЧИК, це теж буде негаразд — бо й інші зайці мають вуса... Треба назвати його так, щоб всі-усі відразу знали, що це — мій друг,".

І Ведмедик придумав.

— Я назву його ЗАЄЦЬДРУГВЕДМЕДИКА! — прошепотів він. — І тоді всім-усім буде зрозуміло.

І він скочив з ліжка і затанцював.

— ЗАЄЦЬДРУГВЕДМЕДИКА! ЗАЄЦЬДРУГВЕДМЕДИКА! — співав Ведмедик. — Ні в кого нема такого довгого й гарного ймення!

І тут з'явився Заєць.

Він переступив поріг, підійшов до Ведмедика, погладив його лапою і тихо сказав:

— Як тобі спалося, ВЕДМЕДИКУЩОТОВАРИШУЄІЗЗАЙЦЕМ?

— Га?.. — перепитав Ведмедик.

— Це тепер твоє нове ім'я! — сказав Заєць. — Я усю ніч думав: як би то тебе назвати? І нарешті, придумав: ВЕДМЕДИКЩОТОВАРИШУЄІЗЗАЙЦЕМ!Коло потоку

Заєць сидів на березі потічка і дивився у воду. З води на нього дивився Інший Заєць, і коли Заєць пряв вухами і кивав головою, Інший Заєць теж кивав головою і пряв вухами.

Нагодився Ведмедик.

— Що ти робиш, Зайче? — спитав він.

— Хіба не бачиш? — здивувався Заєць. — Пряду вухами та киваю головою!

— То нащо?

— Як?! — Знов подивувався Заєць. — Там, у воді, сидить Інший Заєць. Бач, він киває головою і пряде вухами!

-А Іншого Ведмедика там нема? — спитав Ведмедик.

Заєць схилився до самої води і спитав Іншого Зайця:

— Послухай, там нема Іншого Ведмедика?

Інший Заєць зирнув праворуч, ліворуч, поворушив вухами й заперечливо похитав головою.

— Ні! — сказав Заєць. — Іншого Ведмедика там нема. Хочеш, подивися сам.

І Ведмедик підійшов до потічка.

Та годі було йому схилитися над водою, як уздрів Іншого Ведмедика.

— Ось він! — вигукнув Ведмедик і поворушив вухами.

І Інший Ведмедик теж поворушив вухами.

І тоді Заєць з Ведмедиком всілися вкупці і аж до вечора ворушили вухами й кивали головою, доки не посутеніло й Інший Заєць з Іншим Ведмедиком не встали, не помахали їм лапами й не пішли спати...Таке дерево

Раніше за всіх у лісі прокидалися птахи. Вони співали, гойдаючись на гіллі, а Ведмедикові увижалося, наче самі дерева розгойдують гілляччям і співають.

— Я теж буду деревом! — сказав сам до себе Ведмедик.

І вийшов якось удосвіта на галявину і став махати чотирма лапами і співати.

— Що то робиш, Ведмедику? — спитала у нього Білка.

— А ти хіба не бачиш? — образився Ведмедик. — Гойдаю гіллям та співаю...

— Хіба ти — дерево? — зчудувалася Білка.

— Звісно! А що ж іще?!

— А чого ти гасаєш по всій галяві? Хіба ти бачив десь, щоб дерева бігали?

— Це дивлячись яке дерево... — сказав Ведмедик, розглядаючи свої волохаті лапи. — А дерево з такими лапами, як у мене, цілком може бігати.

— А перекидатися таке дерево теж може?

— І перекидатися! — сказав Ведмедик. І перекинувся через голову.

— І взагалі, якщо ти не віриш, ти можеш побігати мною, Білко, і побачиш, яке я хороше дерево!

— А де твої птахи? — спитала Білка.

— Це ще які птахи?..

— Ну, на кожнім дереві живуть свої птахи!..

Ведмедик перестав махати лапами й замислився: "Птахи!.. А де ж я візьму птахів?"

— Білко, — сказав він — знайди для мене, будь ласка, трохи птахів.

— Який же птах погодиться жити на Ведмедикові? — спитала Білка.

— А ти не кажи їм, що я — Ведмедик. Скажи їм, що я — таке дерево...

— Спробую, — пообіцяла Білка. І звернулася до Щиглика.

— Щиглику! — сказала вона. — У мене є одне знайоме дерево... Воно вміє бігати й перекидатися через голову. Чи не погодитеся Ви трохи на ньому пожити?

— Залюбки — сказав Щиглик. — Я ще ніколи не жив на такому дереві.

— Ведмедику — покликала Білка. — Ходи сюди й перестань махати лапами. Онде Щиглик згодився трохи пожити на тобі!

Ведмедик підбіг до краю галявки, замружився, а Щиглик сів йому на плече. "Тепер я справжнє дерево" — подумав Ведмедик і перекинувся через голову.

— Віть-віть-віть!.. — заспівав Щиглик.

— Віть-віть-віть!.. — заспівав Ведмедик і замахав лапами.У солодкому морквяному лісі

Заєць понад усе любив моркву. Він сказав:

— Я би хотів, щоб у лісі замість ялин росли морквини.

Білка найбільше любила горіхи. Вона сказала:

— Я би хотіла, Зайче, щоб замість шишок на твоїх морквинах росли горіхи.

Ведмедик над усе любив мед. Він сказав:

— Я би хотів, щоб восени йшли затяжні медові дощі.

Їжачок найбільше любив сушені гриби. Він сказав:

— Нехай твої дощі, Ведмедику, почнуться після того, як я назбираю грибів.

Так усе й вийшло.

Замість ялин за одну ніч виросли морквини.

Заєць спиляв дві морквини і доправив собі додому.

На морквяних хвостиках виросли горіхи.

Білка назбирала їх повен кошик і сховала в дуплі найгрубшої морквини.

Їжачок ходив коло морквин і збирав гриби.

А восени почалися затяжні медові дощі.

Заєць їв моркву з медом.

Білка — горіхи з медом.

Їжачок — гриби з медом.

А Ведмедик цілоденно стояв на морквяному узліссі з роззявленим ротиськом і тільки як смеркне, — зовсім на трошки, зовсім на трішечки, — гарненько вилизавши усі чотири медові лапи, лягав спати...

А всі вовки з лісу пішли.

Бо вовки не люблять солодкого. 

 

* ЧУДОВНІ ХМАРИНКИ *

 

— Мені б, знаєш, чого найдужче хотілося? — поміркувавши, сказав Ведмедик, Їжачкові. — Мені б найдужче хотілося, щоб на кожній твоїй голочці виросла шишка.

— А що б виросло тоді?

— А тоді ти б став справжнісінькою ялинкою і жив би цілих сто років.

— То добре... А як би ти зі мною говорив?

— Я б вибирався на самісіньку маківку і шепотів у тім'ячко.


Як Їжачок із Ведмедиком мили зірки

Вже місяць як Їжачок щоночі видирався на сосну і мив зірки.

"Якщо я не митиму зірки щовечора, — думав він — вони неодмінно потьмяніють".

І щоранку виходив на ґанок, наламував свіжого віника, щоб передусім обтрусити із зірок пилюку, і прав ганчірочку. Ганчірочку мав одну, і через те щоранку мив її і вішав на сосну сушити.

Завершивши приготування, Їжачок обідав і лягав спати. Прокидався він, коли вже спадала роса. Повечерявши, брав ганчірочку до однієї лапи, а віника до другої і помалу, з гілочки на гілочку, видряпувався на самий вершечок сосни.

Тут починалося найголовніше. Спочатку зірки годилося обстукати віником, і то так обережно, щоб випадково не струсити з неба. Далі віника перекласти у ліву лапу, а ганчірочку узяти в праву і витирати зірки до блиску. Робота була кропітка і забирала цілу ніч.

"А як інакше? — бурчав Їжачок, говорячи сам до себе на верхівці сосни. — Якщо Ведмедик не митиме зірок, якщо я не митиму зірок, хто ж тоді митиме зірки?"

Ведмедик у цей час теж сидів на верхівці сосни над своєю хатиною, перетирав зірки і думав: "Дивина, як то Їжачкові у голову прийшла така щаслива думка! Адже якби Їжачок не вигадав чистити зірки, їх би давно вже ніхто не бачив. Онде, яка запилюжена!.." — І він дмухнув на зірку й потер ганчірочкою...

Ведмедик дуже старався, але у нього не завжди виходило, як у Їжачка. І якщо з неба падала зірка, всі в лісі знали, що це її ненавмисне струсив Ведмедик.Заєць, Ослик, Ведмедик і чудовні хмаринки

Заєць із Ведмедиком сьогодні від самого рання мали дуже багато клопоту.

По-перше, навідати лісових бджіл, по-друге, наскубти заячої капусти, по-третє, скупатися у річці, по-четверте, повалятися на травичці, а по-п'яте, Ведмедикові — поїсти меду, Зайцеві — заячої капусти, а потім, всівшись на пні, поговорити про день, що минув... І через це вони повставали рано вдосвіта, вмилися й побігли провідати бджіл.

— Гей, бджоли! — погукав Ведмедик, коли вони зупинилися під деревом, де мешкали лісові бджоли. — Чи не дасте ви мені трохи медку?

— Аякже! — сказала Головна Бджола. — Жди!

— Він і так вже цілий тиждень жде, — сказав Заєць.

— Я чекаю...— сказав Ведмедик.

— Ото й чекай! — сказала Головна Бджола і сховалася в дуплі.

Заєць з Ведмедиком потупцяли-потупцяли під деревом, а тоді побігли шукати заячої капусти.

— Щось ніде не видко твоєї капусти, — сказав Ведмедик.

— Я й сам дивуюся! — сказав Заєць. — Тільки вчора крізь неї треба було пробиратися, мов крізь хащі, а сьогодні — жодного тобі кущика.

— Гайда купатися! — сказав Ведмедик.

І вони гайнули до річки.

Просто біля води сидів Ослик і задумливо дививсь на хмаринки.

— Ослику! — закричали Заєць з Ведмедиком. — Ми...

— Тсс! — сказав Ослик.

І Заєць з Ведмедиком підвели голови. Просто над ними пливли три хмаринки. Одна нагадувала Ведмедика, інша — Зайця, а третя — Ослика.

— Я пливу перший! — сказав Ведмедик, вмощуючись на травичці.

— А я тебе наздоганяю! — сказав Заєць в сів поряд.

— Зачекайте мене! — попрохав Ослик.

— Ми не можемо, — сказав Ведмедик, — ми поспішаємо!

— Бач, я тебе вже наздогнав! — вигукнув Заєць.

— А куди ви поспішаєте? — спитав Ослик.

— Скубати заячу капусту і їсти мед, — сказав Ведмедик.

І тут на небо випливла ціла хмара заячої капусти і маленька бурштинова хмаринка меду.

Хмарка-Ведмедик заходилася їсти хмаринку-мед, а Хмарка-Заєць — скубти хмарку заячої капусти.

— Лиши мені трішки заячої капусти! — попрохав Ослик.

— Я би залюбки — сказав Заєць. — Та бач, я вже все із'їв.

І справді. Хмарка-Заєць з'їла всю хмару заячої капусти і просто на очах погладшала.

— Смакота!..— шепотів Ведмедик, лежачи на травичці і дивлячись, як Хмарка-Ведмедик потихеньку їсть хмаринку-мед. — Я ніколи не їв такого смачного меду!

— І все-таки так нечесно, — сказав Ослик. — Хіба я винен, що я так повільно пливу?

— А ти поквапся! — сказав Ведмедик. — Може, я тобі ще дам скуштувати меду...Діжа-дивовижа

Ведмедик намалював на шматку кори діжку з медом одразу ж виїв мед і ліг спати.

Прийшов Їжачок уздрів порожню діжку, взяв вуглинку і домалював з усіх боків цвяшки. Вийшов товстенький Їжачок.

Ведмедик прокинувся, побачив товстенького Їжачка замість діжки, торкнув його лапою і вколовся. Тоді він вдарив лапою ще дужче, але ще дужче вколовся.

"Що за жарти?" — обурився Ведмедик. Взяв вуглинку і затупив цвяшки. Тепер діжка не кололася.

"Треба знов наповнити її медом», — вирішив Ведмедик. Так і вчинив.

Скуштувавши намальованого меду, він заснув, і тут знову прийшов Їжачок і вуглинкою домалював діжці лапи. Діжка постукала по корі однією, тоді другою, тоді третьою, тоді четвертою лапою, підвелася й пішла.

— Зачекай! — гукнув Їжачок. І домалював хвостик.

І діжка пішла, помахуючи хвостиком.

Ведмедик прокинувся й уздрів діжку, що тупцяла кудись.

— Стій! — гукнув він.

Та діжка й гадки не мала його слухатися. Тоді він схопив вуглинку і припнув її до кілка. Діжка сіпалася на мотузку, і у Ведмедика тільки й блимав перед очима її хвостик.

— Вгомонися! — кричав він — Я наллю в тебе меду!

Та діжка не бажала втихомирюватись. Вона гецала всіма чотирма лапами і так сіпалася, що раз на раз мала б обірвати мотузку.

— Діжко! — розлютився Ведмедик. — Хто тобі домалював лапи?

Діжка мовчала. Тоді Ведмедик домалював їй ведмежу голову і язичок.

— Їжачок! — сказала діжка.

— Е, так он воно як! — закричав Ведмедик. Припнув діжку до іншого кілка і побіг до Їжачка.

— То ти домалював моїй діжці лапи? — з дверей гукнув він.

— Що ти! — сказав Їжачок. — Я й малювати не вмію.

— Ні, вмієш! Діжка каже, що то ти.

— Чим це вона каже?

— Язиком. Я їй цілу голову намалював!

— Навіщо ж тобі діжка з головою? — здивувався Їжачок.

— А для чого мені діжка з лапами? — спитав Ведмедик.

— Ну,— сказав Їжачок, лапи діжці дуже доречні. Підеш ти, приміром, до лісу, і вона з тобою. Набридне — припнеш до пня, та й годі. А тепер вона тебе балачками забембає!

— Що ж мені робити? — спитав Ведмедик.

— Йди додому, — сказав Їжачок, — відв'яжи її і лягай спати. А вранці, як вона набігається, наповниш її медом і поснідаєш.

— Маєш рацію, — сказав Ведмедик.

Зітхнув і рушив додому.Найспекотнішої неділі, яка лиш траплялася в лісі.

Найспекотнішої неділі, яка лиш траплялася в лісі, до Ведмедика пришов Вовк. Ведмедик вмостився на комин своєї хатки, тримав у лапі над головою велетенську лопушину і, мружачись від утіхи, лизькав хмаринки, що пропливали.

— Мої шанування, Ведмедику! — прохрипів Вовк, підстелив собі хвоста і всівся на порозі ведмежої хатки. — Холодні нині хмарки?

"Чого б то він?" — подумав Ведмедик, а вголос сказав:

— Вітання, Вовче! Яким вітром до нас?..

Небом подекуди пропливали хмаринки; далеке сонечко повисло над лісом; Вовк висолопив язика, злизав найпрохолоднішу хмаринку і прошепотів:

— Старий я... Паскудно мені, Ведмедику!.. Од самого четверга.

"Бреше!" — подумав Ведмедик. А вголос спитав:

— А що сталося у четвер?

— У четвер я з'їв твого друга — Зайця. Твого любого Зайця, якого ти назвав: ЗАЄЦЬДРУГВЕДМЕДИКА... Незабутній був Заєць!

"Бреше, — знов подумав Ведмедик. — ЗАЄЦЬДРУГВЕДМЕДИКА сидить тепер у коморі і п'є холодне молоко!"

— А нащо ти його з'їв? — спитав Ведмедик.

— Я його з'їв, бо дуже був голодний, — прошепотів Вовк, висолопив язика і лизькнув небо.

— Послухай, Вовче! — сказав Ведмедик. — Якщо ти лизатимеш небо над моєю хаткою, тут ніколи не впаде дощ. Потерпи трохи, а як не можеш — йди собі десь-інде.

— Але ж я з'їв твого друга Зайця! — прохрипів Вовк. — Я хочу, щоб ти мені щось сказав!

— Ото я тобі й кажу, — сказав Ведмедик, — сховай язика і припини так парко дихати.

— Але...

Тут Вовк ковтнув слину — бо Ведмедик у нього на очах підтяг лапою до себе довгасту, прозору хмаринку, лизнув її, заплющився від утіхи, переламав навпіл ї з'їв, так і не відкриваючи очей.

— Але ж так не годиться! — захлинувся від образи Вовк. — Хто ж хапає хмари лапами?!

— Ти мовчи, — сказав Ведмедик, він, як і перше, із закритими очима сидів на димарі. — Хто з'їв ЗАЙЦЯДРУГАВЕДМЕДИКА?

— Дозволь, я лизну наступну...— попрохав Вовк. — Над моєю хатою сьогодні зовсім не пливуть хмарки. Я не їв твого Зайця.

— Їв, — сказав Ведмедик. І поглянув туди, звідки дме вітер. — Їв! — повторив він. І схопив лапою синій льодяник хмаринки.

Вовк висолопив язика, та Ведмедик уже сидів із заплющеними очима і погладжував собі правою лапою черевце.

— Не їв я твого Зайця — прохрипів Вовк.

Ведмедик не звертав на нього жодної уваги.

— Їв! Їв! — прошамотів беззубою пащею Вовк. — Якби ж я міг когось із'їсти!

І пішов, замітаючи легкий пил своїм гарячим хвостом.Як Слон ходив у гості до Їжачка

Якось із міського зоопарку втік Слон. Це така банальна історія, що мені було б ліньки її розповідати, якби Слон втік удень і пішов вулицями, заважаючи автобусам, тролейбусам, заходячи до крамниць і дивуючи пішоходів. Ясна річ, одразу ж за ним вчепилася б юрба хлопчаків: хлопчаки свистіли б, ґелґотіли, а один навіть ішов би поперед Слона, начебто він і є головний...

Але Слон пішов із зоопарку поночі, швидко перетнув місто, перебіг картопляне поле і зник у лісі. Його бачив тільки один нічний сторож коло хлібної ятки, та й тому здалося, що Слон йому примарився.

Тільки коли Слон забіг до лісу, він віддихався й пішов повільніше. Отут якраз і почалося найцікавіше.

...Їжачок сидів на пні на моріжку, в зоряному сяйві, і стругав паличку для грибів. Ведмедик спав. Ослик скубав травичку. І раптом з'явився Слон.

— Моє шанування! — протрубив він.

— Добрий вечір! — сказав Їжачок і так закинув голову, що трохи не впав із пня.

Ослик вклонився і притис вуха. Ведмедик уві сні перевернувся на інший бік.

— Вітання! — знов затрубив Слон. — Я щойно втік із зоопарку!

— Ми дуже раді, — сказав Ослик і брикнув копитцем Ведмедика. Ведмедик підскочив, уздрів Слона й одразу ж сів на моріжок...

— Хто ти? — спитав він спросоння.

— Слон.

— А чого мене розбудив?

— Я тебе не будив. Я втік із зоопарку.

— А що ми будемо робити?

— Бавитися!

— Як? — спитав Ослик. — Я хочу Вас покатати, — сказав Слон і став на коліна.

— Якщо Ваша ласка, підсуньтесь, прошу, поближче до пня! — попрохав Їжачок.

Слон підсунувся до пня, і Їжачок перший вибрався на нього, а за ним — Ослик і Ведмедик. В лапі Їжачок тримав паличку на гриби, він сидів найближче до голови Слона і через те став головним.

— Слухай мене! — сказав Їжачок Слонові. — Зараз поїхали вперед!

І вони поїхали просто через ліс, наспівуючи веселої пісеньки:

Не на ослові,

Не на коні —

Гарцюєм просто

на Слоні!

Ослик заспівував. Ведмедик відбивав задніми лапами такт, а Слон трубив: "Ту-ру-ру-ру!" Їжачок диригував, помахуючи паличкою, і так вони виїхали до річки. Над річкою стояв білий туман, і Слон весь потонув у тумані і нічого не бачив. А Їжачок керував:

— А тепер — трохи ліворуч! А тепер — праворуч!

Ослик з Ведмедиком співали пісню й барабанили по Слонові лапами й копитами.

— Туруру-ру!..— трубив з туману Слон.

І скоро прокинувся увесь ліс. Виліз зі свого лігва і завив Вовк, запугукав Пугач, заскрекотіли жабки.

— Хто це нам підспівує? — спитав Слон.

— Пильнуйте, будь ласка, — сказав Їжачок, — інакше ми наскочимо на дерево!

Вони вже давно мчали щодуху, так що лише ялини й сосни миготіли зусібіч. Слона геть не було видно, і здавалося, що Їжачок, Ослик і Ведмедик самі летять крізь туман.

— Шкода, що нас ніхто не бачить! — прошепотів Ослик Ведмедикові.

— Еге!..— зітхнув Ведмедик.

І вони знов підхопили пісню:

Не на ослові,

Не на коні — заспівував Ослик -

Гарцюєм просто

на Слоні! — підхоплював Ведмедик.

— Туруру! — глухо лунало десь унизу.

І так вони бавилися аж до ранку.

Коли зійшло сонце. Слон ліг спати біля Їжачкової хатки, тут його й знайшли працівники зоопарку.

— Ич, натомився! — сказав один.

— Певно ж, цілу ніч гасав! — зауважив другий.

— Слон — він простір любить, — сказав перший.

І вони начепили на ноги Слонові ланцюга й повели його до міста. 

 

* ЇЖАЧОК І МОРЕ *

 

— А як тебе не було, ти десь був?

— Еге.

— Де?

— Там, — сказав Їжачок і змахнув лапою.

— Далеко?

Їжачок наїжачився і заплющив очі.Їжачок і море

Жив собі у лісі Їжачок-колючка. Була у нього хатка з грубкою, жарівка в хатці з гриба-лисички і повна комора запасів. Та все Їжачкові чогось праглося...

— Неспокійно мені, — казав він Волошці. — Отут млоїть, — показував на груди. — До моря хочеться.

Волошка ніколи не бачила моря, й через те казала:

— Дарма ти цим переймаєшся, Їжачку. Поглянь, яка я гарненька, подивись, які високі сосни, послухай, як пташки співають! І всі тебе тут, у лісі, знають і люблять.

Та Їжачок ставав чимдалі сумніший.

— До моря мені хочеться! — скаржився він Мурасі.

— А яке воно? — питав Мураха.

— Велике. Але я його ніколи не бачив.

Так от, якось рано вранці, коли в небі ще плавали молочні зорі, Їжачок вийшов зі своєї хатки і рушив до моря. В лапі він мав костур, а за плечем — торбинку з наїдками.

Спочатку він йшов лісом, і птахи співали над ним, і трава, мокра від роси, шурхотіла під ногами. Потім ліс скінчився, і шлях Їжачкові перегородила річка.

— Гей! — гукнув Їжачок.

І всією річкою залунало: "Гей-гей-гей!..

— Ти чого галасуєш? — спитала, підлетівши, Качка.

— На той бік треба, — сказав Їжачок.

І Качка підставила йому свою спину і перевезла на той бік.

— Дякую, Качко, — сказав Їжачок і рушив далі.

Тепер він йшов неосяжною лукою. Тріскотіли коники, дзвеніли скляними крильцями бабки, і десь високо в небі виспівував жайвір... Довго чи коротко йшов Їжачок, коли вийшов до моря.

— Здрастуй, море! — сказав Їжачок.

— Здрастуй, Їжачку! — сказало море.

І накотилася хвиля. "Пффф-ф!..— вдарила вона у берег. — Шшшш..." — зашурхотіла камінчиками, відступаючи.

І Їжачок теж зробив крок вперед і сказав: "Пффф-ф!.. — і, відбігши трохи: — Шшш-ш!.."

— Я на тебе схожий, еге?

— Дуже! — сказало море. І знову плюснуло хвилею в берег.

Цілий день Їжачок бавився з морем: то підбігав до самої води, то відбігав геть. Засинаючи на піску під скелею, він щулився, і йому здавалося, що він теж — маленьке море на чотирьох лапах.

"Пффф-ф!..— мурмотів він собі під ніс.— Шшш-ш!.."

І піднімав та опускав колючки.Їжачкова скрипка

Їжачок давно хотів навчитися грати на скрипці. "А чого ж,— казав він, — пташки співають, бабки дзвенять, а я тільки пфухкати вмію?"

І він настругав соснових дощечок, підсушив їх і заходився майструвати скрипку. Скрипка вийшла легесенька, співуча, з веселим смичком.

Завершивши роботу, Їжачок сів на пень, притис до писочка скрипку і провів смичком ізгори донизу. "Ті-і-і..." — запищала скрипка. І Їжачок всміхнувся.

"Пі-пі-пі-пі.." — долинуло з-під смика. І Їжачок став вигадувати мелодію.

"Треба придумати таку, — думав він, — щоб гула сосна, падали шишки і шумів вітер. Тоді, щоб вітер стих, а одна шишка довго-довго хиталася, а потім, врешті, гепнулась — гуп! І тут мають запищати комарі, і настане вечір". Він зручніше вмостився на пні, міцніше притис скрипку і змахнув смичком.

"Ууу!.." — загула скрипка.

"Ні, — подумав Їжачок, — так, мабуть, гуде бджола... Тоді нехай це буде полудень. Нехай гудуть бджоли, яскраво сяє сонечко і стежинками бігають мурахи. І він, всміхаючись, заграв: "У-у-у! У-у-у-у!.."

"Виходить!" — втішився Їжачок. І весь день, до вечора, грав "Полудень".

"У-у-у! У-у-у!.." — лунало в лісі. І подивитися на Їжачка зібралися тридцять Мурах, два Коники і один Комар.

— Пан трішки фальшивить, — чемно сказав комар, коли Їжачок стомився. — Четверте "у" треба взяти трішки-трішечки тонше. Отак...

І він запищав: "Пі-і-і!.."

— Ні, — сказав Їжачок, — Ви граєте "Вечір", а у мене "Полудень". Хіба Ви не чуєте?

Комар відступив на крок своєю тоненькою ніжкою, схилив голову набік і підвів плечі.

— Так-таки-так, — сказав він, прислуховуючись. — Полудень! В цей час я дуже люблю спати у траві.

— А ми, — сказали два коники, — в полудень працюємо в кузні. До нас якраз за півгодини залетить бабка й попросить викувати нове крильце!

— А у нас,— сказали мурахи, — в полудень — обід.

А один Мураха вийшов вперед і сказав: — Пограйте, будь ласка, ще трішки: я дуже люблю обідати!

Їжачок притис скрипку і повів смиком.

— Дуже смачно! — сказав Мураха. — Я щовечора буду приходити слухати ваш "Полудень".

Пала роса.

Їжачок, як справжній музикант, вклонився з пня Мурахам, Коникам і Комарові і відніс скрипку до хати, щоб вона не відсиріла.

Замість струн на скрипці були напнуті билинки, і, засинаючи, Їжачок думав, як завтра він напне свіжі струни і доб'ється все-таки того, щоб скрипка гула сосною, дихала вітром і гупотіла шишками, що падають...Їжачок у тумані

Тридцятеро комариків вибігли на галявину і заграли у свої пискляві скрипки.

З-за хмар вийшов місяць і, всміхаючись, поплив небом.

"Ммм-у!.." — зітхнула корова за річкою. Загавкав собака, і сорок місячних зайців чкурнули стежкою.

Над річкою піднявся туман, і сумна біла конячка потонула в ньому по груди, і тепер увижалося — велика біла качка пливе в тумані і, форкаючи, опускає в нього голову.

Їжачок сидів на гірці під сосною і дивився на освітлену місячним сяйвом і залиту туманом долину. Гарно було настільки, що він час від часу здригався: чи не сниться йому все це?

А комарики не втомлювалися грати у свої скрипочки, місячні зайці танцювали, а собака вив.

"Розповім — не повірять!" — подумав Їжачок, і став дивитися ще уважніше, щоб запам'ятати до найменшої билинки всю красу.

"Онде й зірка впала, — помітив він, — і трава похилилася ліворуч, і від ялини лишилася одна вершина, й тепер вона пливе поряд з конячкою... От цікаво, — думав Їжачок, — якщо конячка ляже спати, вона захлинеться в тумані?"

І він став поволі спускатися з гори, аби теж потрапити у туман і подивитися, як там всередині.

— От, — сказав Їжачок. — Нічого не видко. І навіть лапи не видко. Конячко! — покликав він. Але конячка нічого не сказала.

"Де ж конячка?" — подумав Їжачок. І поповз навпростець. Навколо було глухо, темно й вогко, лише високо вгорі темінь злегка світилася.

Повз він довго-довго і раптом відчув, що землі під ним нема, і він кудись летить. Бульк!..

"Я в річці!" — зрозумів Їжачок, зі страху аж пополотнівши. І став бити лапками на всі боки.

Коли він випірнув, було, як і перше, темно, і Їжачок навіть не знав, де берег.

"Нехай річка сама несе мене!" — вирішив він.

Як міг, глибоко зітхнув, і його понесло вниз за течією.

Річка шурхотіла очеретом, скипала на перевалах, і Їжачок відчув, що геть змок і скоро потоне.

Раптом хтось торкнувся його задньої лапи.

— Перепрошую, — нечутно сказав хтось, хто Ви і як сюди потрапили?

— Я — Їжачок, — так само нечутно відповів Їжачок. — Я впав у річку.

— Тоді сідайте до мене на спину, — безгучно промовив хтось. — Я відвезу вас на берег.

Їжачок сів на чиюсь вузьку й слизьку спину і за хвилину опинився на березі.

— Дякую! — уголос промовив він.

— Нема за що! — нечутно відказав хтось, кого Їжачок навіть не бачив, і зник у хвилях.

"Оце так історія... — думав Їжачок, обтрушуючись. — Хіба ж хто повірить?!"

І почалапав у тумані.Якось сонячного дня

Одного разу рано-вранці з'явилося сонце. Спочатку воно осяяло тільки верхівки дерев, потім визолотило кущі й траву, потім ранковий туман розтанув, і Їжачок вийшов зі своєї хати.

— Доброго ранку! — сказала йому Билинка.

— Доброго ранку! — промурмотів Їжачок. Вмився росою і рушив снідати. Поснідавши, він знову вийшов на ґаночок, потягся, пішов на широку галявину і сів там під густим ясенем.

Сонячні зайці відтанцьовували у траві аркан, у гіллі співали пташки, а Їжачок дивився у всі очі і слухав.

Нагодився Ведмедик, сів поряд із Їжачком, і вони стали дивитися і слухати разом.

— І гарно ж вони танцюють! — сказав Ведмедик, трохи посуваючись на правий бік.

— Дуже! — сказав Їжачок. І теж посунувся, бо сонячні зайці потроху відводили аркан праворуч.

— Я ще ніколи не бачив таких великих сонячних зайців, — сказав Ведмедик.

— І я,— підтакнув Їжачок.

— Як гадаєш, вони мають вуха? — спитав Ведмедик, продовжуючи потихеньку пересуватися довкіл стовбура за заячим арканом.

— Ні, — сказав Їжачок, силкуючись не відставати від Ведмедика. — Гадаю, що ні.

— А як на мене, то мають! — сказав Ведмедик.

— І я так думаю, — погодився Їжачок.

— Та ти ж тільки-но думав інакше!

— Я люблю думати по-різному, — відказав Їжачок, перебираючи лапами.

— По-різному думати не годиться, — сказав Ведмедик.

Вони вже зробили одне коло довкруг ясеня і тепер почали друге.

— По-різному думати, — продовжував Ведмедик, — це означає — по-різному говорити...

— Що ти! — заперечив Їжачок. Говорити можна одне й те саме. — І посунувся.

— Ні, — сказав Ведмедик. — Якщо по-різному думаєш — по-різному й говориш!

— А от і не так! — сказав Їжачок. Думати можна по-різному, а говорити одне й те саме.

— Як це? — здивувався Ведмедик, продовжуючи пересуватися й слухати пташок. Він навіть одвернув дальше від Їжачка вухо, щоб чути птахів ліпше.

— А дуже просто! — сказав Їжачок. — я, наприклад, цілий час оце думаю, як гарно сидіти під ясенем і дивитися на сонячних зайців, а кажу зовсім інше.

— Яке там інше?! — обурився Ведмедик. — Ми ж говоримо про те, чи мають вони вуха!

— Звісно, не мають! — сказав Їжачок.

— Та ти ж-бо щойно казав, що мають!

— А тепер кажу, що ні.

— І тобі не соромно?!

— Чого б я мав стидатися? — здивувався Їжачок. — Адже я можу мати власний погляд.

— Але він у тебе — різний!

— А чому я не можу мати різний власний погляд? — спитав Їжачок і посунувся.

Доки він говорив, Ведмедик не рушав з місця, і тепер поміж ними утворилася чимала відстань.

— Ти мене засмучуєш, — сказав Ведмедик і сів поряд із Їжачком. — Давай мовчки дивитись на зайців і слухати птахів.

— Тьвіть! Тьвіть! — цвірінькали птахи.

— А все ж ліпше думати однаково! — зітхнув Ведмедик.

Зайці потомилися з танцю і випросталися у траві. Тепер Їжачок з Ведмедиком нерухомо сиділи під ясенем і дивилися, як сідає сонце.

— Дарма ти засмучуєшся, — відповів Їжачок. — Звісно, сонячні зайці мають вуха!

Й хоча Їжачок з Ведмедиком трохи не посварилися, це був дуже щасливий сонячний день!


 

 

* ОСІННІ КАЗКИ *

 

— От ми з тобою говоримо, говоримо, дні спливають, а ми з тобою все
говоримо.

— Говоримо, — погодився Їжачок.

— Місяці минають, хмари пливуть, дерева голенькі, а ми все говоримо.

— Говоримо.

— А потім все зрештою мине, тільки
ми з тобою вдвох і залишимося.

— Якби ж то!

— А що ж із нами буде?

— Ми теж можемо полетіти.

— Як птахи?

— Еге.

— А куди?

— У вирій, — сказав Їжачок.


Як упіймати хмаринку

Як настала пора птахам відлітати у вирій, і вже давно зів'яла трава й осипалися дерева, Їжачок сказав Ведмедикові:

— Скоро зима. Ходімо наловимо наостанку для тебе рибки. Ти ж любиш рибку!

І вони взяли вудки й рушили до річки.

На річці було так тихо, так спокійно, аж усі дерева похилилися до неї смутними головами, а поміж ними поволі пливли хмари. Хмари були сірі, волохаті, і Ведмедикові стало лячно.

"А що, як ми злапаємо хмару? — подумав він. — Що ми тоді з нею робитимем?"

— Їжачку! — сказав Ведмедик — А що буде, як ми злапаємо хмару?

— Не злапаємо, — сказав Їжачок — Хмари на сухий горох не ловляться! От якби ловили на кульбабу...

— А на кульбабу можна впіймати хмарку?

— Звісно! — сказав Їжачок. — На кульбабу тільки хмарку і злапаєш!

Почало сутеніти.

Вони сиділи на вузенькій березовій кладці і дивилися у воду. Ведмедик пильнував поплавець Їжачка, а Їжачок — поплавець Ведмедика. Було тихо-тихо, і поплавці нерухомо відбивалися у воді...

— Чого вона не береться? — промовив Ведмедик.

— Вона слухає наші розмови, — сказав Їжачок. — Риба восени вельми до всього цікава.

— Тоді давай мовчати.

І вони цілу годину сиділи мовчки.

Раптом поплавець Ведмедика затанцював і глибоко пірнув.

— Сіпає! — крикнув Їжачок.

— Ой! — вигукнув Ведмедик. — Тягне!

— Тримай, тримай! — сказав Їжачок.

— Щось дуже важке, — прошепотів Ведмедик. — Торік тут потонула стара хмарина. Може це — вона?

— Тримай, тримай! — повторював Їжачок.

Але тут Ведмедикова вудка зігнулася дугою, потім зі свистом розігнулася — і високо в небо злетів велетенський червоний місяць.

— Місяць! — в один голос охнули Їжачок з Ведмедиком.

А місяць гойднувся і тихо поплив над річкою.

І тут зник поплавець Їжачка.

— Тягни! — прошепотів Ведмедик.

Їжачок махнув вудкою — і високо в небо, вище, ніж місяць, злетіла маленька зірка.

— Так...— прошепотів Їжачок, дістаючи ще дві горошини. — Тепер аби стало наживки!

І вони, забувши про рибу, всеньку ніч лапали зірки й закидали ними ціле небо. А досвітньої пори, коли горох скінчився, Ведмедик звісився з кладки і витяг з води два багряні кленові листки.

— Нема ліпшого, як ловити на кленовий листок! — сказав він.

І вже був почав дрімати, як раптом хтось міцно вхопив гачка.

— Поможи!..— шепнув Їжачкові Ведмедик.

І вони, втомлені, сонні, удвох ледве-ледве витягли з води сонечко. Воно обтрусилося, пройшлося вузенькою кладкою і покотилося в поле. Довкіл було тихо, гарно, і останнє листя, наче маленькі кораблики, повільно пливло річкою...Осіння казка

Зо дня в день світало пізніше, і ліс став таким прозорим, що здавалося: обнишпори його уздовж і впоперек — не знайдеш жаднісінького листочка.

— Незабаром і наша береза облетить, — сказав Ведмедик. І показав лапою на самітну березу, що стояла посеред моріжка.

— Облетить...— погодився Їжачок.

— Повіють вітри, — вів далі Ведмедик, — і вона вся так і затріпоче, а я чутиму крізь сон, як опадає з неї останнє листя. А вранці прокинуся, вийду на ґанок, а вона — гола.

— Гола...— погодився Їжачок.

Вони сиділи на ґанку ведмежої хатини й дивилися на самітну березу посеред галявини.

— От якби весною на мені наросло листя? — сказав Їжачок. — Я б восени сидів коло пічки, і воно б нізащо не облетіло.

— А якого б ти хотів листя? — запитав Ведмедик. — Березового чи як у ясена?

— Як у клена. Тоді б я восени був рудий-рудісінький, і ти б мене сплутав із маленьким Лисеням. Ти б мені сказав: "Маленьке Лисеня, як ся мають ваша мамця?" А я би сказав: "Мою мамцю встрелили мисливці, а я тепер мешкаю у Їжачка. Приходьте до нас у гості!" І тоді б ти прийшов. "А де ж Їжачок?" — спитав би ти. А потім, зрештою, здогадався б, і ми би довго-довго хихотіли, аж до весни...

— Ні,— сказав Ведмедик. — Ліпше, якби я не здогадався, а спитав: "А що, Їжачок пішов по воду?" — "Ні" — сказав би ти. "По дрова?" — "Ні" — сказав би ти. "Може, він пішов до Ведмедика в гості?" І тут би ти кивнув головою. А я б сказав тобі на добраніч і побіг до себе, бо ж ти не знаєш, де я тепер ховаю ключа, й мусів би сидіти на ґаночку.

— Але ж я б лишився у себе вдома! — сказав Їжачок.

— Ну то й що! — сказав Ведмедик. — Ти б сидів у себе вдома й думав:

"Цікаво, це Ведмедик прикидається, чи насправжки не впізнав мене?" А я б тим часом зганяв додому, узяв невеличкий слоїк меду, повернувся до тебе і спитав: "А що, Їжачок ще не повернувся?" А ти б сказав...

— А я б сказав, що то я і є Їжачок! — сказав Їжачок.

— Ні, — сказав Ведмедик. — Краще якби ти нічого такого не сказав. А сказав так...

Тут Ведмедик спинивсь на півслові, бо з берези посеред галявини зірвалося раптом одразу три листочки. Вони трохи покружляли в повітрі, а потім м'яко лягли на вилинялу траву.

— Ні, краще якби ти нічого такого не сказав, — знову сказав Ведмедик. — А ми просто випили б із тобою чаю й лягли спати. І тоді уві сні я про все б здогадався.

— А чого уві сні?

— Бо найкраще мені думається уві сні, — сказав Ведмедик. Он бач: на березі лишилося дванадцять листочків. Вони вже ніколи не впадуть. Бо вчорашньої ночі я уві сні зметикував, що сьогодні зранку їх треба пришити до гіллячки.

— І пришив? — спитав Їжачок.

— Звісно, — сказав Ведмедик. — Тією голкою, що ти мені подарував торік.Як Осликові наснився страшний сон

Віяв осінній вітер. Зірки низько кружляли в небі, а одна холодна, синя зірка зачепилася за сосну і зупинилася просто навпроти Осликової хати.

Ослик сидів за столом, поклавши голову на копита й дивився у вікно.

"Яка колюча зірка", — подумав він. І задрімав. І тої ж миті зірка зійшла простісінько до його віконця і сказала:

— Який безглуздий Ослик! Такий сірий, а ікла де, га, питаюся?

— Га?

- Ікла! — сказала зірка. — Сірий веприк має ікла і сірий вовк має, а ти — ні.

- А нащо вони мені? — спитав Ослик.

- Якщо ти матимеш ікла, — сказала зірка, — тебе всі боятимуться.

І тут вона швидко-швидко замиготіла, і Осликові з одного і з другого боку виросли ікла.

— І кігтів не маєш, — зітхнула зірка. І зробила йому кігтів.

Потім Ослик опинився надворі й побачив Зайця.

— Пр-р-р-ривіт, Хвостику! — погукав він. Та куцохвостий рвонув щодуху й хутко зник за деревами.

"Чого це він мене сполохався?" — подумав Ослик. І надумав піти у гості до Ведмедика.

— Тук-тук-тук! — постукав Ослик у віконечко.

— Хто там? — спитав Ведмедик.

— То я, Ослик, — і сам подивувався на свій голос.

— Хто? — перепитав Ведмедик.

— Я! Відчини-р-р-р!..

Ведмедик прочинив двері, позадкував і миттю сховався за грубкою.

"Чого б то він?" — знов подумав Ослик. Зайшов до хати й сів на ослінчик.

— Чого тобі треба? — перестрашеним голосом запитав з-за грубки Ведмедик.

— Чайку пр-р-рийшов випити, — хрипко проказав Ослик. "Чудний у мене голос, одначе", — подумав він.

— Чаю нема! — скрикнув Ведмедик. — Казанок дірявий

— Як дір-р-рявий?! Я щойно минулого тижня подар-рував тобі новий казанок!

— Нічого ти мені не дарував! Це Ослик подарував мені казанок!

— А я хто?

— Вовк!

— Я?! Ти що! Я люблю тр-р-равичку!

— Травичку? — визирнув з-за грубки Ведмедик.

— Не вовк я! — сказав Ослик. І раптом несвідомо клацнув зубами.

Він схопився за голову і... не знайшов своїх довгий м'якеньких вух. На їх місці стирчали якісь цупкі, короткі вуха...

Він позирнув долі — і вкляк: з ослінчика звисали вовчі лапи, з кігтями...

— Не вовк я! — повторив Ослик, клацнувши зубами.

— Бреши більше! — сказав Ведмедик, вилізаючи з-за грубки. В лапах він тримав дрючка, а на голові — горщик з-під пряженого масла.

— Що це ти намислив?! — хотів згукнути Ослик, але тільки хрипко загарчав: — Гррр!!!

Ведмедик наддав йому дрючком і вхопився за кочергу.

— Будеш прикидатися моїм другом Осликом? — кричав він. — А будеш?!

— Щира правда, я не вовк, — бурмотів Ослик, задкуючи за грубку. — Мені смакує травичка!

— Га?! Травичка?! Таких вовків не буває! — кричав Ведмедик прочинив грубку й вихопив з вогню палаючу головню.

Тут Ослик прокинувся...

Хтось грюкав у двері, та так сильно, аж підстрибував гачок.

— Хто там? — тоненько спитав Ослик.

— То я! — гукнув через двері Ведмедик. — Ти що там спиш?

— Еге, — сказав Ослик, відчиняючи. — Я дивився сон.

— Ну?! — сказав Ведмедик, вмощуючись на ослінчику. — Цікавий?

— Страхітливий! Я був вовк, а ти мене лупцював кочергою...

— Та ти б мені сказав, що ти — Ослик!

— Я казав, — зітхнув Ослик, — але дарма, ти не вірив. Я казав, що нехай я і скидаюся на вовка, та все одно мені смакує травичка!

— І що?

— Не повірив...

— Наступного разу, — сказав Ведмедик, — ти мені скажи уві сні:

"Ведмедику, а пригадуєш, ми з тобою говорили?" І я тобі повірю.Довірливий Їжачок

Два дні поспіль падав сніг, потім розтанув, і уперіщив дощ. Ліс змок до найменшої осичини. Лисиця — до самісінького кінчика хвоста, а старий Пугач три ночі ніде не літав, сидів у своїм дуплі й бідкався. "Ух!" — зітхав він. Й по всьому лісі лунало: "Ух-х-х!.."

А в Їжачковій хаті палала грубка, тріскотів у печі вогонь, а сам Їжачок сидів на долівці коло грубки, кліпаючи, позирав на полум'я й тішився.

— Як файно! Як тепло! Як дивовижно! — шепотів він. — Я маю хату з грубкою!

"Хата з грубкою! Хата з грубкою! Хата з грубкою!" — заспівав він і, пританцьовуючи, приніс ще дрівець і підкинув їх у вогонь.

— Ха-ха! — реготнув Вогонь і облизав дровинячки. — Сухі!

— Ще б пак! — сказав Їжачок.

— А багато маєш дровець? — спитав Вогонь.

— На цілу зиму стане!

— Ха-ха-ха-ха-ха! — зареготав Вогонь і взявся до такого танцю, аж Їжачок злякався, хоч би він не вискочив з печі.

— Ти не туй-во! — сказав він Вогневі. — Вискочиш! — І причинив йому засув.

— Гей! — гукнув Вогонь крізь засув. — Ти навіщо мене зачинив? Давай поговоримо!

— Про що?

— Про що хочеш! — сказав Вогонь і просунув носа у щілинку.

— Е ні, ні! — сказав Їжачок і луснув Вогонь по носі.

— Е, то ти б'єшся! — спалахнув Вогонь і загудів так, аж Їжачок знов злякався. Певний час вони мовчали.

Потім Вогонь затих і жалібно мовив:

— Послухай, Їжачку, я зголоднів. Дай мені ще дрівець — у нас же їх багато.

— Ні, — сказав Їжачок, — не дам. В хаті й так тепло.

— Тоді прочини засув і дозволь мені поглянути на тебе.

— Я дрімаю, — сказав Їжачок. — На мене зараз нецікаво дивитися.

— Та чого! Я страх як люблю дивитися на Їжачків, які дрімають.

— А чого ти любиш дивитися, як дрімають?

— Їжачки, коли вони дрімають такі гарні, що на них надивитися не можна.

— І якщо я прочиню піч, ти дивитимешся, а я дріматиму?

— І ти дріматимеш, і я дріматиму, тільки я ще буду на тебе дивитися.

— Ти теж гарний, — сказав Їжачок. — Я теж буду на тебе дивитися.

— Ні. Краще ти на мене не дивись, — сказав Вогонь, — а я буду на тебе дивитися, і гаряче дихати, і пестити тебе теплим подихом.

— Гаразд, — сказав Їжачок. — Тільки ти не вилазь із грубки.

Вогонь не відповів.

Тоді Їжачок прочинив пічну закривку, притулився до дрівець і задрімав.

Вогонь теж дрімав, і тільки в темряві грубки поблискували його лихі очі.

— Перепрошую, Їжачку, — звернувся він до Їжачка трохи згодом, — мені буде набагато приємніше на тебе дивитися, якщо я буду наїдений. Підкинь дровець.

Їжачкові було так гарно коло пічки, що він підкинув три дровинячки і знов задрімав.

— У-у-у! — загудів Вогонь.— У-у-у! Який гарний Їжачок! Як він дрімає! — і на цьому слові зіскочив долі й побіг хатиною.

Поповз дим. Їжачок закашлявся, відкрив очі й побачив, як танцює по всій кімнаті Вогонь.

— Горю! — закричав Їжачок і кинувся до двері.

Та Вогонь вже танцював на порозі і не пускав його. Їжачок схопив чобіт і став бити Вогонь чоботом.

— Ану лізь у пічку, дурисвіте старий! — кричав Їжачок.

Та Вогонь тільки реготав у відповідь.

— Он як! — вигукнув Їжачок, розбив вікно, викотився надвір і зірвав зі своєї хатинки стріху.

Дощ періщив щодуху. Краплинки затупотіли долівкою і стали відтоптувати Вогневі руки, ноги, бороду, ніс.

"Плюх-та-й-хлюп! Плюх-та-й-хлюп! — примовляли краплини, а Їжачок гамселив Вогонь мокрим чоботом і нічого не примовляв — такий він був сердитий.

Коли Вогонь зі злісним шипінням, заховався назад у пічку, Їжачок накрив свою хатинку стріхою, загородив дровинячками розбите вікно, сів коло грубки і зажурився: в хаті було холодно, мокро і смерділо паленим.

— Ич який, брехло руде! — сказав Їжачок.

Вогонь нічого не відповів. Та й що було казати Вогневі, коли й так усі крім довірливого Їжачка, знають, який він пройдисвіт. 

 

* ПОРОСЯТКО В КОЛЮЧОМУ КОЖУШКУ *

 

Сніжна квітка

— Гав! Гав! Гав! — гавкав собака.

Падав сніг — і хата, і діжка посеред двору, і собача будка, і самий собака були білі й пухнасті. Пахло снігом і різдвяною ялинкою, яку принесли з морозу, і ці пахощі гірчили мандариновою шкоринкою.

— Гав! Гав! Гав! — знову загавкав собака.

"Він, мабуть, мене почув", — подумав Їжачок і став рачкувати від хатинки лісівника.

Йому було сумно йти самому лісом, і він почав думати, як опівночі він стрінеться з Осликом і Ведмедиком на Великій галяві під блакитною ялиною.

"Ми розвісимо сто рудих грибів-лисичок,— думав Їжачок,— і нам стане світло й весело. Можливо, прибіжать зайці, і тоді ми станцюємо аркана. А якщо прийде Вовк, я його вколю колючкою, Ведмедик вдарить лапою, а Ослик копитцем".

А сніг все падав і падав. І ліс був такий пухнастий, такий патлатий і хутряний, аж Їжачкові закортіло раптом зробити щось ну геть незвичайне: ну, скажімо, видертися на небо і принести зірку.

І він став собі уявляти, як він із зіркою спускається на Велику галявину і дарує Осликові й Ведмедикові зірку.

"Візьміть, прошу", — мовить він. А Ведмедик відмахується лапами і каже: "Ну, що ти? У тебе ж одна..." І Ослик поряд киває головою — мовляв, що ти, у тебе ж лишень одненька! — а він все ж таки змушує їх послухатися, взяти зірку, а сам знов біжить на небо.

"Я вам дістану ще!" — гукає він. І коли вже піднімається зовсім високо, вловлює ледь чутне: "Що ти, Їжачку, нам стане одної!" А він все одно дістає другу і знов спускається на галявину — і всім весело, всі сміються і танцюють.

"І нам! І нам!" — кричать зайці.

Він дістає і їм теж. А для себе йому не треба. Він і без того щасливий, коли весело всім...

"Отак, — думав Їжачок, видряпуючись на величезну кучугуру снігу, — якби росла де-небудь квітка "ВСІМ-УСІМ ЧУДОВО І ВСІМ-УСІМ ВЕСЕЛО", я б розгріб сніг, дістав її й поставив посеред Великої галявини. І Зайцям, і Ведмедикові, і Ослику — всім-усім, хто б її не побачив, одразу стало б гарно й весело!"

І тут, немов почувши його, стара пухнаста Ялина скинула білу шапку і промовила:

— Я знаю, де росте така квітка, Їжачку. Через двісті сосен від мене, за Кривим яром, біля вимерзлого пня, струмує Джерельце-Незамерзайко. Там, на самісінькому дні, стоїть твоя квітка!

— Ти мені не наснилася, Ялино? — спитав Їжачок.

— Ні,— сказала Ялина і знов насунула шапку.

І Їжачок побіг, рахуючи сосни, до Кривого яру, перебрався через нього, знайшов замерзлий пень і побачив Джерельце-Незамерзайко.

Він схилився над ним і скрикнув з подиву.

Зовсім поряд, погойдуючи прозорими пелюстками, стояла чарівна квітка. Вона нагадувала фіалку або пролісок, а може й, просто велику сніжинку, що не тане у воді.

Їжачок простяг лапу, та не дістав. Він хотів дістати квітку дубцем, та побоявся поранити.

"Я скочу у воду, — вирішив Їжачок, — глибоко пірну і обережно візьму її лапами". Він стрибнув і, коли розплющився під водою, не побачив квітки. "Де ж вона?" — подумав Їжачок. І випірнув на берег.

На дні, як і перше, коливалася дивовижна квітка.

— Та як же це!..— заплакав Їжачок. І знов стрибнув у воду, та і знов нічого не побачив.

Сім разів пірнав Їжачок у Джерельце-Незамерзайко...

Закоцюблий до найменшої колючки, біг він лісом додому.

"Та що ж це? — хлипав він. — Та як же так?" І сам не знав, що поки біг, перекинувся на білу, подібну до квітки, сніжинку. І раптом Їжачок почув музику, побачив Велику галявину зі срібною ялиною посередині, Ведмедика, Ослика і зайців, що сплели аркана.

"Тара-тара-там-та-та!.." — звучала музика. Танцювали сніжинки, на м'якеньких лапах плавно ковзали зайці, і сто рудих жарівок осявали це свято.

— Ой! — вигукнув Ослик. — Яка дивна сніжна квітка!

Всі закружляли довкіл Їжачка і, усміхаючись, танцюючи, стали милуватися ним.

— Ба, як усім-всім гарно й весело! — сказав Ведмедик. — Яка чудова квітка! Шкода тільки, що нема Їжачка...

"Я тут!" — хотів відгукнутися Їжачок.

Але він так змерз, що й слова не зміг сказати.Поросятко в колючому кожушку

Була зима. Стояли такі морози, що Їжачок кілька днів не виходив зі своєї хати, палив грубку і дивився у вікно. Мороз розмалював віконце різними візерунками, і Їжачок подекуди мусив вибиратися на підвіконня і дмухати та терти лапою замерзле скло.

"Отак" — казав він, знову побачивши ялину, пень і галявину перед хатою. Над галявиною кружляли, то відлітали десь угору, то опускалися до самісінької землі сніжинки. Їжачок припав писочком до шибки, а одна Сніжинка сіла йому на носа по той бік скла, підвелася на тоненьких ніжках і сказала:

— Це ти, Їжачку? Чому ти не виходиш з нами погуляти?

— Надворі зимно, — сказав Їжачок.

— Ні, — засміялася Сніжинка. — Нам аніскілечки не зимно! Поглянь, як я літаю! — І вона злетіла з Їжачкового носа й закружляла над галявиною. "Бачиш? Бачиш?" — гукала вона, пролітаючи повз віконце. А Їжачок так припав до шибки, що аж ніс йому розпластався і скидався тепер на поросяче рильце; і Сніжинці здалося, що це вже не Їжачок, а поросятко вбралося у колючий кожушок і дивиться на неї з вікна.

— Поросятко! — гукнула вона. — Виходь із нами гуляти!

"Кого це вона кличе?" — подумав Їжачок і притиснувся до шибки ще дужче, щоб поглянути, чи нема на призьбі поросятка.

А Сніжинка тепер уже твердо знала, що за віконцем сидить поросятко в колючому кожушку.

— Поросятку! — ще гучніше гукнула вона. — Ти ж маєш кожушок. Виходь з нами гуляти!

"Так, — подумав Їжачок. — Там під віконцем, певно, сидить поросятко в кожушку і не хоче гуляти. Треба запросити його до хати і почастувати чаєм”

І він спустився з підвіконня, взув личаки і вибіг на ґанок.

— Поросятку! — гукнув він. — Ходіть чай пити!

— Їжачку, — сказала Сніжинка, — поросятко щойно втекло. Погуляй ти з нами!

— Не можу. Холодно! — сказав Їжачок і пішов у хату.

Причинивши двері, він лишив коло входу личаки, підкинув у піч дрівець, знов вибрався на підвіконня і припав носом до шиби.

— Поросятку — вигукнула Сніжинка. — Ти повернулося? Виходь! Будемо гуляти разом!

"Воно повернулося", — подумав Їжачок. Знов узув личаки і вибіг на ґанок.

— Поросятко! — погукав він. — Порося-а-атко-о!

Завивав вітер і весело кружляли сніжинки.

Так до самого вечора Їжачок то бігав на ґанок і кликав поросятко, то повертався у хату, вибирався на підвіконня і припадав носом до шиби. Сніжинці було байдуже, з ким гуляти, і вона знов кликала то Поросятка в колючому кожушку, коли Їжачок сидів на підвіконні, то самого Їжачка, коли він вибігав на ґанок. А Їжачок, навіть засинаючи, боявся, аби ж не замерзло такої морозної ночі Поросятко в колючому кожушку.Довгого зимового вечора

Ох і намела ж віхола кучугур! Всі пні, всі купини засипало снігом. Сосни глухо скрипіли, коли їх розхитував вітер, і тільки працьовитий дятел стукотів і стукотів десь угорі, немов хотів продірявити низькі хмари і побачити сонце... Їжачок сидів у себе вдома коло грубки, він уже й гадати перестав, коли настане весна.

"Скоріше б, — думав Їжачок, — забриніли струмки, заспівали птахи і перші мурахи побігли стежками! Тоді б я вийшов на моріжок і гукнув би на весь ліс, і Білка прибігла б до мене, а я б їй сказав: “Здрастуй, Білко! Ось і настала весна. Як тобі зимувалося?” А Білка б розпушила свого хвостика, помахала б ним у різні боки і відповіла: “Здрастуй, Їжачку! Як здоров'ячко?” І ми побігли б через весь ліс і роздивилися б кожен пень, кожну ялину, а тоді би побігли протоптувати торішні стежки... “Ти протоптуй на землі — сказала б Білка, — а я — нагорі!” І пострибала б деревами...

Тоді б ми зустріли Ведмедика.

"О, це ти!" — вигукнув би Ведмедик і заходився б допомагати мені протоптувати стежки...

А потім ми покликали б Ослика. Бо без нього велику стежку прокласти неможливо. Ослик біг би попереду, за ним — Ведмедик а вже за ними — я... "Цок-цок-цок — вистукував би Ослик копитцями, "туп-туп-туп — тупав би Ведмедик, а я б за ними не встигав і просто б котився. "Ти попсув стежку! — гукнув би Ослик. — Ти всю її переколупав своїми колючками!.." — "Не біда! — посміхнувся б Ведмедик. — Я побіжу за Їжачком і буду трамбувати землю". — "Ні, ні, — сказав Ослик, — нехай ліпше Їжачок городи розпушує!" І я почав би качатися по землі і розпушувати городи, а Ослик з Ведмедиком — тягати воду... "Тепер розпушіть мій!" — попрохав би Бурундучок. "І мій!" — сказала б Лісова Миша... І я б качався цілим лісом і всім була б од мене користь.

А тепер, бачте, мушу нидіти коло грубки, — з прикрістю зітхнув Їжачок, — і то ще невідомо, коли буде весна..."Як Ослик, Ведмедик та Їжачок зустрічали Новий Рік

Увесь передноворічний тиждень у полі сатаніла завірюха. В лісі снігу намело стільки, що ані Їжачок, ані Ослик, ані Ведмедик протягом цілого тижня не мали змоги вийти з хати. Перед Новим роком віхола стихла, і друзі зібралися в хаті у Їжачка.

— От що, — сказав Ведмедик, — Ми не маємо ялинки.

— Не маємо, — погодився Ослик.

— Не сказав би, щоб ми мали щось подібне, — промовив Їжачок. Він полюбляв висловитися кучеряво з нагоди свята.

— Треба піти пошукати, — сказав Ведмедик.

— Де ж ми її тепер знайдемо? — здивувався Ослик. — В лісі темно...

— А кучугури які!..— зітхнув Їжачок.

— І все ж таки треба рушати по ялинку, — сказав Ведмедик.

І всі утрьох вийшли з хати.

Віхола втихомирилася, але хмари ще не розігнало, і жодної зірочки не було видно у небі.

— І місяця нема! — сказав Ослик. — Яка тут ялинка?!

— А навпомацки? — сказав Ведмедик. І поліз через замети.

Але й навпомацки він нічого не здибав. Траплялися тільки великі ялини, та вони все одно не вмістилися би до Їжачкової хатки, а маленькі всі з головою засипало снігом. Повернувшись до Їжачка, Ослик з Ведмедиком засумували.

— Ну який це Новий рік!..— зітхав Ведмедик.

"Це якби було якесь осіннє свято, тоді ялинка може й ні до чого, — думав Ослик. — А взимку без ялинки — не годиться".

Їжачок тим часом скип'ятив казанок і розливав чай у горнятка. Ведмедикові він поставив слоїк меду, а Осликові — тарілку з будяком. Про ялинку Їжачок не думав, але й він переймався, що вже півмісяця минуло, як поламався його дзиґарик, а годинникар Дятел обіцяв-обіцяв, та й не прилетів.

— Як ми будемо знати, коли буде дванадцята година? — спитав він у Ведмедика.

— Ми відчуємо! — сказав Ослик.

— Це ж як ми відчуємо? — здивувався Ведмедик.

— Дуже просто, — сказав Ослик. — О дванадцятій годині нам вже три години як хотітиметься спати!

— Правильно! — зрадів Їжачок.

І, трохи поміркувавши, додав: — А щодо ялинки ви не турбуйтеся. В куточку ми поставимо ослінчика, я на нього вилізу, а ви на мене повісите іграшки.

— Чим не ялинка? — вигукнув Ведмедик.

Так вони і вчинили.

В куточку поставили ослінчик, на ослінчик виліз Їжачок і нашорошив колючки.

— Іграшки — під ліжком, — сказав він.

Ослик з Ведмедиком дістали іграшки і повісили на верхні лапи Їжачкові по великій засушеній кульбабці, а на кожну колючку — по маленькій ялиновій шишечці.

— Не забудьте жарівки! — сказав Їжачок.

І на груди йому повісили три грибки-лисички, і вони весело засяяли — такі вони були руді.

— Ти не втомилася, Ялинко? — спитав Ведмедик, вмощуючись і надпиваючи з горнятка чаю.

Їжачок стояв на ослінчику, немов справжня ялинка, і усміхався.

— Ні, — сказав Їжачок. — А котра тепер година?

Ослик дрімав.

— За п'ять дванадцята! — сказав Ведмедик. — Щойно Ослик засне, буде якраз Новий рік.

— Тоді налий мені і собі соку з журавлини, — сказав Їжачок-Ялинка.

— Ти хочеш соку з журавлини? — спитав Ведмедик у Ослика.

Ослик майже зовсім спав.

— Тепер має бити годинник, — промурмотів він.

Їжачок обережно, щоб не попсути засушену кульбабку, взяв правою лапою горнятко соку із журавлини, а нижньою, притопуючи, почав відбивати час.

— Бам! бам! бам!— приказував він.

— Вже три, — сказав Ведмедик. — Тепер давай вдарю я!

Він тричі стукнув лапою об долівку і теж сказав:

— Бам! бам! бам!.. Тепер твоя черга, Ослику!

Ослик тричі стукнув об долівку копитцем, але нічого не сказав.

— Тепер знов я! — вигукнув Їжачок. І всі, затамувавши подих, слухали останні: "Бам! бам! бам!"

— Ура! — вигукнув Ведмедик, і Ослик заснув зовсім.

Скоро заснув і Ведмедик.

Тільки Їжачок стояв у куточку на ослінчику і не знав, що має робити. І він почав наспівувати пісеньок, і співав їх аж до ранку, щоб не заснути і не побити іграшки.Як Ослик, Їжачок і Ведмедик писали одне одному листи.

Назавтра після Нового року Їжачок одержав листа. Принесла його Білка, підсунула під двері і втекла.

"Любий Їжачку! — надряпав Ведмедик на шматку кори. — У мене за віконцем пада сніг. Сніжинки сідають на призьбі і гомонять. Одна сніжинка мені сказала, що бачила тебе, але ти їй видався невеселим. Буцім, сидів ти на пні коло потоку смутний та невеселий і про щось думав. Я теж багато думаю останнім часом. А думаю я про те, що скоро весна, а ми з тобою не маємо човна. Розтане сніг, довкіл буде вода, і ми довго з тобою не побачимося. Чи не про це ти думав, любий Їжачку, коли сидів на пні біля потічка?

З любов'ю,
твій Ведмедик.

Я так і подумав, що про це".


Їжачок прочитав листа і замислився.

"Справді, — думав Їжачок,— скоро весна, а ми не маємо човна".

Він дістав з шафи шматочок кори, відшукав під ліжком вилинялу колючку, підсунув ближче гриб-лисичку, що слугувала йому за жарівку, і заходився писати листа.

— "Любий Ослику! — надряпав Їжачок і кінчиком язика торкнувся кінчика носа. — Я сиджу вдома, за вікном пада сніг, а скоро настане весна..."

Тут Їжачок трохи поміркував і став писати далі:

"Навесні багато води, а ми не маємо човна. Чи не про це ти зараз думаєш, Ослику?

Твій друг
Їжачок".

Листа він віддав Снігурові, а Снігур, скоренько долетів до хатки Ослика і закинув його до кватирки.

Коли лист впав на стіл. Ослик якраз обідав.

"Гм! — подумав Ослик, роздивляючись шматочок кори. — Але ж це — лист!" І заходився читати. Дочитавши до половини, він визирнув у вікно і побачив, що у нього за віконцем теж пада сніг.

Потім він прочитав другу половину і вирішив, що Їжачок має рацію.

"А певно ж, треба написати листа", — подумав він.

Дістав шматочок кори і вуглинкою намалював на ній човник, а нижче написав:

"Любий Ведмедику! Я сиджу за столом, а за вікном у мене пада сніг. Навесні цей сніг розтане, і буде дуже багато води. Якщо ми зараз не збудуємо човна, навесні не побачимося до самого літа. Чи не про це ти зараз думаєш, Ведмедику?

З любов'ю,
Ослик".

Він віддав листа Шишкарю і приліг після обіду спочити. Отримавши листа, Ведмедик розсердився.

"Як — вигукнув він. — Я тільки про це і думаю. У мене навіть голова трішечки побільшала!"

І на звороті Осликової кори він старанно надряпав:

"Любий Ослику! Я найперший подумав, що нам потрібен човен".

"Ні, — прийшла відповідь. — То Їжачок подумав найперший"

А Їжачкові Ослик написав:

"Ти найперший подумав про те, що ми потребуємо човна, а Ведмедик каже, що то він!"

"Я найперший подумав, — вирішив Їжачок, отримавши листа від Ослика. — Адже, якби я не подумав про це перший, Ослик би мені про то не написав!" І він заходився видряпувати листа Ведмедикові:

"Любий Ведмедику! — тихо надряпав він і торкнувся кінчиком язика кінчика носа. — Я сиджу дома, а за віконцем у мене падає сніг..."

Тут він трохи перепочив і заходився дряпати далі:

"Я отримав твого листа, але я вже да-авно думаю, що нам потрібен човен. Чи не про це й ти зараз думаєш, Ведмедику?

З любов'ю,
Їжачок.

Отримавши допис Їжачка, Ведмедик так засмутився, що захворів і хворів цілу зиму.

"Адже це я найперший подумав?" — шепотів він, коли йому ставало ліпше. І мацав голову.

А навесні сніг розтанув і в лісі було стільки води, що Ведмедик, Ослик і Їжачок не зустрічалися аж до літа.Зимова казка

Від самого ранку падав сніг. Ведмедик сидів на узліссі на пні, задерши голову, і рахував, і злизував сніжинки, що падали йому на носа. Сніжинки падали солодкі, пухнасті, і перш ніж опуститися зовсім, ставали навшпиньки. Ох і весело ж то було!

"Сьома", — прошепотів Ведмедик і, намилувавшись досхочу, облизав носа. Але сніжинки були зачаровані: вони не танули і лишалися такі ж пухнасті у Ведмедика в животі.

"Ой, здрастуйте, голубонько! — сказали шість сніжинок своїй подрузі, коли вона опинилася поряд із ними. — В лісі так само тихо? Ведмедик як і перше сидить на пні? Ох і кумедний той Ведмедик!"

Ведмедик чув, як хтось у нього в животі розмовляє, але не зважав на то.

А сніг все падав і падав. Сніжинки щораз частіше сідали Ведмедикові на носа, присідали і, всміхаючись, казали: "Здрастуй, Ведмедику!"

"Моє шанування, — казав Ведмедик. — Ви — шістдесят восьма". І облизувався. До вечора він з'їв триста сніжинок, і йому стало так зимно, що він заледве дістався у барліг і одразу заснув. І йому наснилося, наче він — пухнаста, м'якенька сніжинка... І наче він сів на носа якомусь Ведмедикові і сказав: "Здрастуй, Ведмедику!" — а у відповідь почув: "Моє шанування, ви — триста двадцята..." "Лям-па-ра-пам!" — полинула музика. І Ведмедик закружляв у солодкому, чарівному танці, і триста сніжинок закружляли разом із ним. Вони мерехтіли попереду, позаду, з боків, і коли він втомлювався, підхоплювали його, і він кружляв, кружляв, кружляв...

Цілу зиму Ведмедик нездужав. Ніс у нього був сухий і гарячий, а в животі танцювали сніжинки. І тільки навесні, коли по всьому лісі дзвенить-капле, коли прилетіли птахи, він розплющив очі і уздрів на ослінчику Їжачка. Їжачок усміхався і ворушив колючками.

— Що ти тут робиш? — спитав Ведмедик.

— Чекаю, доки ти одужаєш, — відповів Їжачок.

— Давно?

— Цілу зиму. Я, щойно дізнався, що ти перебрав снігу — одразу ж перетяг усі свої запаси до тебе...

— І цілу зиму ти сидів коло мене на ослінчику?

— Еге ж, я напував тебе відваром із глиці і прикладав до живота сушену травичку...

— Не пам'ятаю, — сказав Ведмедик.

— Ще б пак! — зітхнув Їжачок. — Ти цілу зиму торочив, що ти — сніжинка. Я так боявся, що ти розтанеш навесні... 

 

* НЕЗВИЧАЙНА ВЕСНА *

 

Незвичайна весна

То була найдивовижніша з усіх весен, які тільки пам'ятав Їжачок.

Вбралися у цвіт дерева, зазеленіла травичка, і тисячі вимитих дощами птахів заспівали у лісі.

Все квітло.

Сершу розквітали блакитні проліски. І доки вони квітнули, Їжачкові увижалося, нібито довкіл його хати — море, і що варто лиш зійти з ґанку — і він одразу потоне. І через те він цілий тиждень сидів на ґанку, пив чай і співав пісеньки. Потім розцвіли кульбабки. Вони погойдувалися на своїх тоненьких стеблинках і були такі жовті, що одного разу, коли Їжачок прокинувся уранці і вибіг на ґанок, він був подумав, що опинився у жовтій-жовтісінькій Африці. Не може бути! — подумав тоді Їжачок. — Адже якби то була Африка, я б неодмінно побачив Лева!"

Й одразу ж шаснув до хати і зачинив двері, бо просто навпроти ґанку сидів найсправжнісінький Лев. Він мав зелену гриву і тоненького зеленого хвоста.

— Що ж це таке? — мурмотів Їжачок, розглядаючи Лева через замкову шпарину. Аж раптом збагнув, що це старий пень пустив зелені паростки і розцвів за одну ніч.

— Все квітне! — виходячи на ґанок, заспівав Їжачок.

Взяв свого старого ослінчика і поставив його у казан з водою. А коли наступного ранку прокинувся, то побачив, що його старий ослінчик уквітчався липким березовим листячкомВесела казка

Якось Ослик повертався додому поночі. Світив місяць, і долина була залита туманом, а зірки опустилися так низько, що на кожен крок здригалися і дзеленчали у нього на вухах, мов ті бубонці.

Було так гарно, аж Ослик заспівав тужливої пісеньки.

— Передай перстеник, — витягував Ослик, — на зару-у-у-учини...

А місяць спустився зовсім низько, і зірки розпростерлися просто по траві і тепер дзвеніли вже копитцями.

"Ох і гарно ж! — думав Ослик. — Оце я йду... Оце місяць світить... Невже такої ночі не спатиме Вовк?"

Вовк, звісно, не спав. Він сидів на гірці за Осликовою хатою і міркував:

"Десь забарився мій сірий братчик-Ослик..."

Коли місяць, наче клоун, скочив на самісіньку верхівку неба, Ослик заспівав:

І коли я помру,

І коли я загину,

Мої вуха, мов папороть,

Проростуть із землі.

Він наближався до домівки і тепер уже не мав сумніву, що Вовк не спить, що він десь поблизу і що між ними сьогодні станеться розмова.

— Втомився? — спитав Вовк.

— Та, трохи.

— Ну, перепочинь. Стомлене осляче м'ясо не так смакує.

Ослик схилив голову, і зірки, немов бубонці, задзеленчали на кінчиках його вух.

"Бийте у місяць, наче у бубон, — думав нишком Ослик, — руште вовків копитами, і тоді ваші вуха, мов папороть, залишаться у землі."

— Ти вже спочив? — спитав Вовк.

— Мені чогось нога затерпла — сказав Ослик.

— Треба розтерти — сказав Вовк. — Затерпле осляче м'ясо не так смакує.

Він підійшов до Ослика і став розтирати лапами його задню ногу.

— Тільки не надумай копнути — сказав Вовк. — Не цього разу, так наступного, але я тебе все одно з'їм."

"Бийте у місяць, наче у бубон,— згадав Ослик.— руште вовків копитами!.."

Але не вдарив. Ні, а просто засміявся. І всі зірки на небі тихо засміялися разом із ним.

— Ти чого зуби продаєш? — спитав Вовк.

— Мені лоскітно, — сказав Ослик.

— Ну, потерпи трішки, — сказав Вовк. — Як твоя нога?

— Як із дерева!

— Скільки тобі років?! — спитав Вовк, продовжуючи працювати лапами.

— 365 250 днів.

Вовк замислився.

— Це багато чи мало? — нарешті, спитав він.

— Це близько мільйона, — сказав Ослик.

— І то всі віслюки такі старі?

— В нашому переліску — так!

Вовк обійшов Ослика і зазирнув йому в очі.

— А в інших перелісках?

— В інших, гадаю, молодші, — сказав Ослик.

— На скільки?

— На 18 262 і ще півдня!

— Гм! — сказав Вовк. І пішов білою долиною, немов двірник, замітаючи зірки хвостом.

І коли я помру, — мурмотів, лягаючи спати, Ослик, -

І коли я загину,

Мої вуха, мов папороть,

Проростуть із землі.Чорний вир

Жив собі Заєць у лісі і всього боявся. Боявся Вовка, боявся Лисиці, боявся Пугача. Ба навіть кущ осінній, коли з нього осипалося листя, і той його лякав.

Прийшов Заєць до Чорного Виру.

-Чорний Вире, — каже — я в тебе кинуся і втоплюсь: набридло мені всіх боятися!

— Не роби того, Зайче! Втопитися завше встигнеш. А ти краще йди і не бійся!

— Як то? — здивувався Заєць.

— А так. Чого тобі боятися, коли ти вже до мене приходив, втопитися наважився? Іди — і не бійся!

Пішов Заєць дорогою, стрів Вовка.

— Ось кого я зараз з'їм! — втішився Вовк.

А Заєць собі йде, насвистує.

Ти чого це мене не боїшся? Чого не тікаєш? — гукнув Вовк.

— А чого мені тебе боятися? — каже Заєць. — Я до Чорного Виру ходив. Чого я маю тебе, сіроманця, боятися?

Здивувався Вовк, підібгав хвоста, замислився.

Зустрів Заєць Лисицю.

— Ва-у! — заусміхалася Лисиця. — Парена зайчатинка чимчикує! Ходи-но сюди, вуханчику, я тебе з'їм.

Але Заєць пройшов, навіть голови не повернув.

— Я до Чорного Виру, — каже, — ходив, Вовка-сіроманця не злякався, уже ж певно, не тебе, рудої, мені боятися!

Звечоріло.

Сидить Заєць на пні посеред галяви; прийшов до нього пішки поважний Пугач в хутряних постолах.

— Сидиш? — спитав Пугач.

— Сиджу! — сказав Заєць.

— Не боїшся сидіти?

— Якби боявся — то й не сидів би.

— А чого це ти так запишався? Чи осмілів проти ночі?

— Я до Чорного Виру ходив, Вовка-сіроманця не злякався, повз Лисицю пройшов — уваги не звернув, а про тебе, старий пташе, навіть думати не хочу.

— Ти, Зайче, іди з нашого лісу, — подумавши, сказав Пугач. — На тебе дивлячись, усі зайці такими стануть..

— Не стануть, — сказав Заєць, — всі не стануть...

Настала осінь. Листя осипається...

Сидить Заєць під кущем, тремтить, сам думає: "Вовка-сіроманця не боюся. Лисиці рудої — аніскілечки. Пугача — Ноги-В-Хутрі — тим паче, а от коли листя шурхотить-осипається — боязко мені..."

Прийшов до Чорного Виру, спитав:

Чому, коли листя осипається, страшно мені?

То не листя осипається — то час шурхотить, — сказав чорний Вир, — а ми — слухаємо. Всім страшно.

Тут сніг випав. Заєць снігом бігає, нікого не боїться.Як Ослик із Ведмедиком перемогли Вовка

Коли Ослик з Ведмедиком прийшли на війну, вони стали думати: хто з них буде головний?

— Ти, — сказав Ослик.

— Ні, — сказав Ведмедик. — Ти!

— Чого я? — здивувався Ослик. — Ти маєш ікла, ти гризтимеш ворога...

— А ти маєш вуха: ти почуєш, коли він прийде.

— Хто?

— Вовк.

— Але ж тоді треба буде тікати, — сказав Ослик.

— Ти що! Якраз тоді почнеться війна і ми підемо в атаку.

— Куди?

— В атаку. "Банза-ай!" "Вперед!" В атаку.

— А-а-а...— сказав Ослик і присів на пні. Йому дуже боліли вуха, зав'язані на підборідді.

— А чого вперед? — поміркувавши, запитав він. — Хіба не можна збоку?

— Збоку — ліпше, але вперед — певніше!

— І коли ти на нього накинешся, ти його вкусиш, а я його вдарю ногою.

— Правильно, — сказав Ведмедик, зручніше вмощуючись на травичці.

— А він вкусить тебе — продовжував Ослик, — а я його знову вдарю ногою.

— Ні. Вкусить він тебе. А я його вб'ю.

— Але якщо він мене вкусить, він теж мене вб'є.

— Дрібниці! Я його вб'ю раніше, ніж ти помреш.

— Але я не хочу помирати! — сказав Ослик.

— Вовк теж не хоче, — сказав Ведмедик і сів.

— Ти так гадаєш?

— Ну звісно! Давай спати.

Вони поснули на узліссі, а тим часом Вовк міркував так: "Якщо вони накинуться на мене спереду — я вкушу Ведмедика, а Ослика копну ногою; якщо збоку, то навпаки: Ослика я вкушу, а Ведмедика копну. А чи не краще вкусити їх обох відразу?"

Він заснув під ялиною, за кілька кроків від узлісся...

Коли зійшов місяць, Ослик прокинувся і розбудив Ведмедика.

— Вовк спить під ялиною, — сказав він.

— Звідки ти знаєш?

— Я чую.

— А про що він думає?

— Ні про що, він спить.

— А-а-а...— сказав Ведмедик. — Тоді накинемося на нього ззаду.

В цей час Вовк прокинувся і подумав: "От я сплю, а на мене можуть напасти ззаду".

І повернувся хвостом до ялини.

— Спить? — спитав Ведмедик.

Ослик кивнув, і вони почали крастися до Вовка.

"Ведмедик вкусить його, а я стукну по голові, — мимрив Ослик. — Ведмедик вкусить, а я стукну".

— Я вкушу, — прошепотів Ведмедик, — а ти стукнеш!

— Еге!

І вони пліч-о-пліч підійшли до Вовка.

— Давай! — шепнув Ослик.

— Ти перший, ти повинен його оглушити.

— Нащо? Він і так спить.

— Але він прокинеться, коли я його вкушу.

— От тоді я його й стукну.

— Ні, — сказав Ведмедик. — Ти головний — ти мусиш перший.

Ослик обережно стукнув Вовка по голові. Вовк заворочався і перевернувся на інший бік.

— Ну от і вбили, — сказав Ослик.

— Справді...

— А для чого?..

— Коли б не ми його, так він би нас!

— Ти так гадаєш?

— Ну звісно — сказав Ведмедик, — він би неодмінно нас з'їв.

— А якби не з'їв?

— А що б він з тобою мав робити?

— Не знаю — сказав Ослик.

Вони поверталися з війни у передсвітанкових сутінках, коли велика лісова роса вилизувала їм ноги.

"А Вовк лежить під ялиною — думав Ослик, — зовсім убитий".

— Для чого? — сказав він. — Краще б сиділи вдома.

— Ти ж на війні,— сказав Ведмедик...Стародавня французька пісенька

Лісова галявина, наче теплим молоком, була по вінця залита місячним сяйвом. Коло місяця, немов гнилючки біля старого пня, мерехтіли зірки. Заєць сидів посеред галяви і був геть блакитний.

Заєць грав на сопілці старовинну французьку пісеньку.

"Ля-ля! Ля-ля!" — муркотіла сопілка. І старий облізлий Пугач усміхався. Пугач мав сто літ, а може й більше, але тепер він пригадував різні країни і усміхався.

"Як це було давно, — думав Пугач. — Так само світив місяць, так само сидів посеред галяви Заєць, так само опадали зорі і грала сопілка. Потім піднявся туман. Заєць щез, а сопілка грала..."

"Грай, сопілко, грай! — думав Пугач. — Я би зжер твого Зайця, та в мене повипадало пір'я... Та й до того — однак прийде інший Заєць, сяде посеред галяви і заграє на скрипці".

Так думав Пугач, який замолоду мешкав у Франції, який понищив півтори тисячі зайців і який уклав кращу в світі колекцію заячих сопілок, скрипок і барабанів.

"І хто їх жене у хвіст? — знов подумалося про Зайців Пугачеві. — Хто їх манить на відкриті місячні галявини, хто їх змушує ночами не спати — тренуватися, щоб потім п'ять хвилин грати серед лісової тиші?"

"Ля-ля! Лю-лю!" — співала сопілка. І Заєць став такий блакитний, навіть йому вуха стали прозорі. Йому було так гарно, аж він увесь праг стати прозорим, як місячне сяйво; щоб його зовсім не було; щоб був тільки місяць, який грає на сопілці.

"Одначе, — думав Пугач, — цього Зайця не скоро зжеруть. Я його майже не бачу. Видко, багато він тренувався, якщо може так поринути в сопілку, що з неї стирчать самі лишень вуха. Видко..."

Пугач примружився, а коли за мить відкрив очі, Зайця вже не було. Тисячі місячних зайців стрибали на галявині і кожен у прозорій лапі мав сопілку, скрипку чи барабан з колекції Пугача.

"Ля-ля! Ля-ля!"

"Пі-пі-пі-пі!"

"Бам-бам!" — співали сопілки і скрипки і бив барабан.

І кожен прозорий Заєць на своєму прозорому інструменті грав старому Пугачеві старовинну французьку пісеньку.Як Ослик шив кожуха

Як вже стало до зими, Ослик вирішив пошити собі кожуха.

"То буде добрий кожух, — думав він, — теплий і волохатий. Він має бути легенький, але неодмінно з чотирма кишенями: в кишенях я грітиму копита. Комір має бути широкий, начеб як шалик: я заправлятиму туди вуха. Як матиму кожуха, вийду до лісу і ніхто мене не впізнає. "Хто це, — скрикне Ворона, — такий волохатий?" — "То Ізюбр!" — скаже Білка. "Це ПТІ-ПТІ-АУРАНҐ!" — скаже Пугач. "То мій друг Ослик!" — вигукне Ведмедик, і засміється, і весь виборсається в снігу, і теж стане несхожим; а я його назву УУР-РУ-ОНҐОМ, і всі інші не йнятимуть віри, тільки ми з ним...

Незле було б пошити кожуха не з хутра, а з нічого. Щоб він був нічий: ані бобровий, ані соболиний, ні з білки — просто кожух. І тоді я грітимуся в нічиєму кожусі, і ніхто не ходитиме голий. А Вовк скаже: "Хто в нічиєму кожусі — той і сам ніякий". І ніхто не скаже, що я Ослик: я буду — НІХТО В НІЧИЄМУ КОЖУСІ. Тоді до мене прийде Лис і скаже: "Послухай, НІХТО В НІЧИЄМУ КОЖУСІ, а ти хто?" — "Ніхто" — "А з кого в тебе кожух?" — "Ні з кого" — "Коли так, ти — НІХТО В НІЧИЄМУ КОЖУСІ",— скаже Лис. А я хихотітиму, бо я ж знатиму, що я Ослик.

А коли настане весна, я піду на Північ. А коли й на Північ прийде весна, я піду на Північний полюс — вже де-де, а там ніколи не буває весни...

Треба пошити кожушка із хмарин. А зірочки взяти замість ґудзиків. А там, де темно поміж хмарами, будуть кишені. І коли я туди ховатиму копита, я злітатиму, а за теплої погоди ходитиму по землі.

Гарно було б такого кожуха пошити вже зараз, от просто зараз. Видряпатися на сосну і сховати копита в кишені. І полетіти... А потім, може, і піти по землі... От просто на цю сосну".

І Ослик поліз на стару сосну, і видряпався на самісіньку верхівку, і сховав копита в кишені, і полетів...

І одразу став — НІХТО В НІЧИЄМУ КОЖУСІ.Ми будемо завжди, адже так?

"Невже все так швидко минає? — подумав Ведмедик. — Невже мине літо, помре Їжачок і настане зима? Чому так не може тривати вічно: я, літо і Їжачок?

Літо помре раніше за всіх, літо вже вмирає. Літо у щось вірить, і тому помирає так сміливо. Літо анітрохи не шкодує про себе — воно щось знає. Воно знає, що воно буде знову! Воно помре зовсім на трошки, а потім знову народиться. І знову помре… Воно звикло. Добре, якби я звик вмирати і народжуватися. Як це сумно і як весело!"

Їжачок зашурхотів опалим листям.

— Про що ти думаєш? — спитав він.

— Я?.. Лежи, лежи, — сказав Ведмедик.

Тепер він згадував, як вони зустрілися, як під зливою пробігли через весь ліс, як сіли спочити і як Їжачок тоді сказав:

— Ми будемо завжди, чи не так?

— Так.

— І ми ніколи не розлучимося, правда?

— Звісно.

— Правда ж, ніколи не буде такого, щоб нам треба було розлучитися?

— Такого й не може статися!

А тепер Їжачок лежав на опалому листі з перев'язаною головою, і кров проступила на шматині.

"Як же так? — думав Ведмедик. — Та як же це воно, що якийсь дуб розбив Їжачкові голову? Як же так, що він упав саме тоді, коли ми проходили під ним?"

Прилетів Лелека.

— Покращало?..— спитав він.

Ведмедик похитав головою.

— Сумно… — зітхнув Лелека і погладив Їжачка крилом.

Ведмедик знов замислився. Тепер він думав про те, як поховати Їжачка, щоб він повернувся, як літо. "Я поховаю його на високій-високій горі, — вирішив він, — так, щоб довкіл було багато сонця, а внизу текла річка. Я поливатиму його свіжою водою і щодня підгортатиму землю. І тоді він виросте. А якщо я помру, він зробить те ж саме, — і ми не помремо ніколи…"

— Послухай, — сказав він Їжачкові, — ти не бійся. Ти навесні виростеш знов.

— Як деревце?

— Еге. Я тебе щодня поливатиму. І підгортатиму землю.

— А ти не забудеш?

— Ти що!

— Не забудь, — попросив Їжачок.

Він лежав із заплющеними очима, і якби ледь-ледь не здригалися ніздрі, можна було б подумати, що він зовсім помер. Тепер Ведмедик не боявся.

Він знав: поховати — це означає посадити, як деревце.

 


© ae-lib.org.ua, 2007.


По реальным ценам кованые ограды для могил без лишних проблем.